Napisali program, który sam diagnozuje złośliwość nowotworu
Rak to nie wyrok - wiemy o tym już co najmniej od kilku lat, bo postęp medycyny jest imponujący. Jednak nadal najważniejsza w leczeniu jest właściwa i szybka diagnoza. I tu wszystko zależy od patomorfologów - w kraju mamy ich zaledwie 300, a aby dobrze zdiagnozować rodzaj i poziom złośliwości nowotworu potrzebna jest opinia eksperta. Dlatego rozwiązania postanowili poszukać... informatycy z Wrocławia.
Posłuchaj materiału:
Wrocławska firma Stermedia pracuje nad systemem, który ułatwi lekarzowi rozpoznanie nowotworu mózgu. Informatycy wrócili właśnie z Monachium gdzie wygrali konkurs na najlepszy komputerowy odczyt obrazów radiologicznych i histopatologicznych. Później prezentowali swój program przed lekarzami i naukowcami z całego świata.
- System docelowo ma działać zgodnie z procedurami jakie stosują patomorfolodzy, którzy badają chore tkanki - tyle, że wystarczy samo zdjęcie próbki pobranej w biopsji - mówi współtwórca programu Jakub Czakon:
-System już działa i przeszedł pierwsze testy - Piotr Krajewski z firmy Stermedia:
Współpracujący z informatykami dr Łukasz Fuławka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii dodaje, że szybkość musi iść w parze z obiektywnością:
To nie koniec. Informatycy pracują nad tym aby ich program rozpoznawał rodzaj nowotworu na podstawie zdjęcia z rezonansu magnetycznego. Wtedy można będzie uniknąć wycinania tkanki tylko na potrzeby badania.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.