Sprawdzali jak można zarobić na... śmieciach (POSŁUCHAJ)
Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej pięć lat temu wybudowało na wysypisku gazownię, odpady w skali przemysłowej wykorzystywane są również jako komponenty przy produkcji materiałów budowlanych.
"Nowe technologie dają nam coraz większe możliwości" - podkreśla prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski:
W konferencji uczestniczy ponad 200 naukowców, ekologów, samorządowców i przedsiębiorców z całej Polski. Miejsce jest nieprzypadkowe - Legnica to jedno z pierwszych miast, w których przeobrażenie wysypiska w zakład przetwarzania odpadów zaczęło przynosić zyski. Zdaniem Józefa Wasinkiewicza, szefa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej jednym z przykładów może być największa na Dolnym Śląsku sortownia śmieci:
Legnica zarabia nie tylko tym, że nie będzie płaciła kar. Inwestycje już zwracają się między innymi dzięki produkcji gazu z odpadów, recyklingowi na dużą skalę, a nawet na pozyskiwaniu ze śmieci... komponentów do fabryki materiałów budowlanych
Jeszcze 20 lat temu region legnicki był postrzegany jako jeden z najbardziej zdegradowanych. Tamtejsza huta miedzi zaliczana była do 80 największych polskich trucicieli. Dziś na obrzeżach miasta występują gatunki roślin i zwierząt związanych jedynie z czystym środowiskiem.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.