KOPERTA: Finał akcji Radia Wrocław (POSŁUCHAJ)
Są już pierwsze efekty akcji Radia Wrocław "Koperta"! Od początku tygodnia Policja sprawdza dokumenty jakimi posługują się parkujący na miejscach dla niepełnosprawnych. "Przede wszystkim powinna się zmienić mentalność ludzi" - apeluje Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji:
Wrocławianie piętnują zajmowanie miejsc postojowych dla inwalidów przez kierowców, którzy odpowiednich uprawnień nie mają:
Radio Wrocław walczy też o poprawę źle oznakowanych miejsc postojowych dla niepełnosprawnych. Parkujący na nich kierowcy czują się bezkarni. Wciąż czekamy na wasze zdjęcia miejsc do poprawki pod adresem [email protected]. Sporo już zostało nadesłanych. To kilka z nich:
- Koperty przy ul. Ziemowita
"Główna ich wada to bardzo wysoki próg, żaden mniejszy samochód tam nie podjedzie z uwagi na niskie zawieszenie. O ile dobrze szacuję, wymiary też nie są prawidłowe." napisał do nas Pacjent
- Miejsca postojowe przy szpitalu Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej. Czegoś tutaj ewidentnie brakuje...
- Osiedle między Nabycińską a Dobrą, droga jest własnością Zarządu Zasobów Komunalnych.
Na jedyne miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych przy przy Legnickiej 20 poskarżyła się nam Pani Jadwiga Wrońska - Babiuch. Wrocławianka zaznacza, że tabliczkę na płocie bardzo łatwo może zasłonić inny samochód, poza tym nie ma żadnych znaków poziomych. Pisma w tej sprawie zbyto obietnicą remontu tejże drogi w nieokreślonej przyszłości - zaznacza Pani Jadwiga.
- Powstańców Śląskich 50 - 58, Spółdzielnia Wrocław - Południe
Na pierwszej fotografii w środku koperty brakuje symbolu osoby niepełnosprawnej. Na kolejnym zdjęciu miarka pokazuje 2.20m, tymczasem z dziennika ustaw wynika, że szerokość miejsca postojowego to co najmniej 3.60m. Na zdjęciu z tego samego miejsca za szybą samochodu brakuje odpowiedniej karty parkingowej.
Przy okazji akcji „Koperta” doszło też do spotkania członków Rad Osiedla, którzy wraz z niepełnosprawnymi próbowali znaleźć takie rozwiązania, które ułatwiłyby tym drugim życie.
"Cieszę się, spotykamy się tutaj, bo to oznacza chęć dialogu, który jest najważniejszy" mówi inicjator akcji - Paweł Parus:
"Osoby niepełnosprawne to też nasi mieszkańcy,dlatego naszym obowiązkiem jest interesowanie się tym jak ułatwić im życie" - mówi Maciej Borowski z rady osiedla Huby:
Przy okazji akcji "Koperta" chcemy żeby w stolicy Dolnego Śląska miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych były dobrze oznakowane i wymiarowe - wszystko po to, żeby nie posiadający odpowiednich uprawnień ich nie zajmowali.
Możliwości wyznaczenia miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych są dwie:
1) Stanowiska postojowe oznaczone znakiem P - 18. Wg dziennika ustaw stosuje się w celu wyznaczenia miejsc postoju na części jezdni i chodnika oraz na wydzielonych parkingach bez ustalonych konstrukcyjnie stanowisk. Chodzi o miejsca, których zazwyczaj jest więcej, na przykład przy centrach handlowych. Żeby dobrze spełniały swoją rolę muszą być uzupełnione symbolem osoby niepełnosprawnej i mieć co najmniej 3,60 m szerokości i 4,50 metrów długości. Odległość między jednym a drugim rzędem samochodów musi wynosić co najmniej 5 metrów. Jeśli miejsca te znajdują się na chodniku, to odległość od krawężnika musi mieć co najmniej 2 metry, tak żeby piesi mogli z niego korzystać. W wyjątkowych sytuacjach może to być 1,5 metra.
2) Druga możliwość wyznaczenia miejsc dla osób niepełnosprawnych to stanowiska postojowe zastrzeżone tzw. kopertą. Stosowane są raczej przy budynkach, w centrum miast. Koperta musi być uzupełniona symbolem osoby niepełnosprawnej.
W tym wypadku koperta może 3,6 szerokości i 5 metrów długości, chyba, że znajduje się pod 90-stopniowym kątem nachylenia do krawędzi jezdni - wtedy może mieć 4,5 metra długości.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.