Kolejny dzień kampanii wyborczej
O poparcie w nadchodzących wyborach parlamentarnych prosiła dziś mieszkańców Lubina Beata Szydło, liderka Prawa i Sprawiedliwości. Największy dolnośląski holding KGHM "Polska Miedź" - w ramach podatku od kopalin - codziennie odprowadza do fiskusa ponad 5 milionów złotych. Beata Szydło w stolicy Zagłębia Miedziowego zadeklarowała zmianę regulacji podatkowej dla KGHM-u i skrytykowała pomysł wstrzymania finansowania związków zawodowych przez pracodawców w największych państwowych koncernach.
Podczas spotkania w Lubinie liderka PiS-u podkreśliła, że jej partia już ma
przygotowanych około pięciuset różnych projektów ustaw, które - po wygranych
wyborach - zostaną natychmiast wprowadzone pod obrady Sejmu i Senatu. Wśród projektów jest między innymi propozycja likwidacji obowiązku szkolnego dla sześciolatków.
Prezydent podpisał tzw. "ustawę antysmogową". Dzięki zmianom miedzy innymi gminy będą mogły ograniczyć możliwość spalania węgla w piecach. Mieszkańcy nie mają się czego obawiać, bo jak mówi wrocławska posłanka Platformy Obywatelskiej Ewa Wolak są możliwości skorzystania z dofinansowania na przystosowanie domowych instalacji.
PiS był przeciwny ustawie. Zdaniem szefa klubu parlamentarnego Mariusza Błaszczaka, niesie ona ryzyko wyeliminowania węgla jako podstawowego surowca energetycznego.
Zniszczenie materiałów wyborczych przez nieznane osoby zgłosili dziś policji jeleniogórscy działacze Platformy Obywatelskiej. Ktoś napisał na ich bilbordach i bannerach wyborczych niecenzuralne słowa. Hubert Papaj, kandydat PO do senatu mówi, że dotyczy to trzech bilbordów i 5 bannerów:
Na skutek działań wandali zniszczone zostały także materiały wyborcze PiS.
Prawo by kandydować do parlamentu zyskał zaledwie kilka miesięcy temu, ale nie zamierza czekać. 21 letni Mateusz Żak z Wrocławia jest najmłodszym kandydatem do Sejmu w tegorocznych wyborach w Polsce. Startuje z 13 miejsca na liście Platformy Obywatelskiej. Żak to student trzeciego roku ekonomi na Uniwersytecie Ekonomicznym, rok temu kandydował do rady powiatu trzebnickiego, ale zabrakło mu kilkudziesięciu głosów. I nie uważa, że 21 lat to za młody wiek by zostać posłem.
Żak w parlamencie chce lobbować za tym aby więźniowie zarabiali na swoje utrzymanie, ale także uprościć prawo podatkowe, czy ułatwić procedury dla przedsiębiorców.
Jeszcze niedawno był kandydatem do sejmu z listy Platformy Obywatelskiej, a teraz przekonuje, że wyborcy nie mają na kogo głosować. Wiktor Marconi z Jeleniej Góry, po tym jak wycofał się z kandydowania kontynuuje kampanię bilbordową. Na swych reklamach ma napis "nie biorę w tym udziału". Jak sam podkreśla, za tę kampanię płaci ze swoich pieniędzy:
Wiktor Marconi nie wyjaśnił już jednak ani jakie ma recepty na poprawę sytuacji, ani kto lub co jest złe w polityce.
Ryszard Petru chce debaty przedwyborczej. Szef ugrupowania Nowoczesna ponownie zaapelował do przedstawicieli innych sił politycznych o rozmowę na temat najważniejszych problemów w państwie. Polityk przyznał, że jego dotychczasowe zaproszenia nie spotkały się z reakcją innych polityków. Zdaniem Petru debata powinna dotyczyć przede wszystkim spraw gospodarczych takich jak podatki, górnictwo, czy finansowanie służby zdrowia.
W piątek 9 października zapraszamy na pierwszą z trzech debat kandydatów do Sejmu z Dolnego Śląska w Radiu Wrocław. Mówi Dariusz Litera:
"Wybieram bez hejtu" - pod takim hasłem rozpoczęła się kampania mająca zatrzymać mowę nienawiści. Pomysłodawcami akcji są intelektualiści, ludzie kultury i dziennikarze. Celem kampanii jest powstrzymanie coraz bardziej agresywnych zachowań w internecie i mediach. Inicjatorzy kampanii przygotowali dekalog "dobrych wyborów", w którym zawarte są m.in takie przykazania jak:
- nie używaj wulgaryzmów nawet w odpowiedzi na wulgaryzmy
- nie publikuj wypowiedzi nawołujących do nienawiści
- pomyśl, zamiast znieważać
- nie obrażaj innych, dlatego, że się z Tobą nie zgadzają
Pomysłodawcy kampanii chcą zobowiązać partie polityczne startujące wyborach, by zobowiązały się do nieużywania mowy nienawiści podczas trwającej kampanii wyborczej. A wybory parlamentarne już 25 października.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.