S3: Umowa na budowę odcinka Legnica - Jawor podpisana
Reprezentanci Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz resortu gospodarki podpisali umowę na budowę odcinka na trasie S-3 między Jaworem a Legnicą. 20 kilometrów będzie kosztowało 240 milionów złotych. Generalny wykonawca będzie odpowiadał za każdy element inwestycji:
"Jest to zadanie - zaprojektuj i wybuduj - w związku z tym poświęciliśmy bardzo dużo pracy, żeby się do tego dobrze przygotować. Działamy w warunkach bardzo trudnej konkurencji na rynku. Wejdziemy w kontrakt bez zbędnej straty czasu. Termin realizacji - z okresami zimowymi - to będzie około 34 miesięcy." -mówi Arkadiusz Kierkowicz wiceprezes zarządu generalnego wykonawcy Eurovia SA
Droga ekspresowa S3 stanowi element korytarza paneuropejskiego - Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego (CETC - The Central European Transport Corridor). Jako fragment europejskiej trasy E65 wiodącej z północy na południe Europy, docelowo połączy miasto Malmö w Szwecji, będące ważnym ośrodkiem gospodarczym i portowym, z południem Europy, a dokładniej z miejscowością Chania w Grecji. Na terenie Polski droga ekspresowa S3 przebiega południkowo od zespołu portów morskich Szczecin - Świnoujście na północy następnie wzdłuż zachodniej granicy kraju, poprzez okolice miast Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, Lubina, Legnicy, Jawora, Bolkowa oraz Kamiennej Góry do południowej granicy Polski w Lubawce. Droga ekspresowa S3 będzie mieć kontynuację na terenie Republiki Czeskiej na podstawie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej |
Prace na S3 ukończono już m.in na odcinkach: Nowa Sól - Sulechów, Międzyrzecz - Sulechów, Gorzów Wielkopolski - Międzyrzecz (fot. drogas3.pl)
Arkadiusz Kierkowicz zastrzega, że w tym miesiącu na wytyczonym szlaku Legnica - Jawor jeszcze nie pojawi się ciężki sprzęt. Kontrakt przewiduje bowiem nie tylko budowę S-3.
"Na początku projektujemy, dopiero potem realizujemy, ale jestem przekonany, że jesteśmy dobrze przygotowani. Termin realizacji: w 2018 roku. Koszt inwestycji netto: 240 milionów złotych. Nie jest łatwo pozyskać taki kontrakt. Tym bardziej się cieszymy"
Najdalej pod koniec 2018 roku - zgodnie z planem- kierowcy będę mogli przejechać S-3 od Bolkowa do Szczecina. Rok później trasa ma być gotowa między Bolkowem a Lubawką. Docelowo droga szybkiego ruchu ma połączyć chorwacką Rijekę nad Adriatykiem ze Szczecinem.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.