AKCJA "KOPERTA": Mierzymy, sprawdzamy i... (WIDEO)
Prawidłowe oznakowanie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych i edukacja - Radio Wrocław wspólnie ze Strażą Miejską, kontynuuje akcję "koperta". Po naszym apelu działać chcą także rady osiedla i Klub Kibiców Niepełnosprawnych. Dzisiaj po południu odbędzie się specjalne spotkanie i poszukiwanie rozwiązań problemu.
Spotkanie "Wrocławskie Osiedla Bez Barier", w którym udział weźmie także przewodniczący Wojewódzkiej Rady Osób Niepełnosprawnych ma otworzyć oczy na problem źle oznakowanych miejsc parkingowych. a tych niestety nie brakuje - tylko od początku naszej akcji, wspólnie ze słuchaczami, zlokalizowaliśmy kilkanaście zbyt wąskich kopert. Teraz przyszedł czas na rozmowy z zarządcami tych terenów, by nakłonić ich do zmian. Wrocławscy niepełnosprawni tłumaczą, że największy problem jest na osiedlach, dlatego właśnie dzisiaj będziemy rozmawiać z radami osiedla. To początek dyskusji, której efektem mają być wymiarowe miejsca postojowe, ale i podjazdy, zarówno w blokach, jak i np. osiedlowych sklepach.
We wtorek nasz wóz satelitarny stanął na ul. Hetmańskiej we Wrocławiu - razem ze strażą miejską szukamy takich miejsc i niestety nie jest to problem. Pełnomocnik prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych, Bartłomiej Skrzyński mówił dziś na naszej antenie, że takich akcji nigdy dość:
Zwłaszcza, ze problemem są i fatalnie oznakowane koparty jak i sami kierowcy - dodaje Bartłomiej Skrzyński:
fot. Bartłomiej Skrzyński
Liczymy też na zaangażowanie naszych Słuchaczy oraz Internautów, którzy już wykazali się bystrym okiem i szybką reakcją. Mamy już pierwsze zdjęcia stanowisk postojowych, w których nie wszystkie kryteria są spełnione, żeby dobrze spełniały one swoją rolę.
1) Powstańców Śląskich 50 - 58, Spółdzielnia Wrocław - Południe
Na pierwszej fotografii w środku koperty brakuje symbolu osoby niepełnosprawnej. Na kolejnym zdjęciu miarka pokazuje 2.20m, tymczasem z dziennika ustaw wynika, że szerokość miejsca postojowego to co najmniej 3.60m. Na zdjęciu z tego samego miejsca za szybą samochodu brakuje odpowiedniej karty parkingowej.
2) Osiedle między Nabycińską a Dobrą, droga jest własnością Zarządu Zasobów Komunalnych.
Na jedyne miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych przy przy Legnickiej 20 poskarżyła się nam Pani Jadwiga Wrońska - Babiuch. Wrocławianka zaznacza, że tabliczkę na płocie bardzo łatwo może zasłonić inny samochód, poza tym nie ma żadnych znaków poziomych. Pisma w tej sprawie zbyto obietnicą remontu tejże drogi w nieokreślonej przyszłości - zaznacza Pani Jadwiga.
3) A tak wyglądają miejsca postojowe przy szpitalu Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej.
Czegoś wam tu brakuje?
4) Wrocław, ulica Budziszyńska. Właściciel terenu; spółdzielnia mieszkaniowa Nowy Dwór.
Do akcji Radia Wrocław przyłączyła się m.in. Straż Miejska, Policja, Klub Kibiców Niepełnosprawnych czy Miasto Wrocław. Cel jest jeden - pozbyć się źle oznakowanych miejsc postojowych dla niepełnosprawnych z naszego miasta. Niestety parkujący na nich kierowcy mimo, że nie mają stosownych uprawnień, czują się bezkarni, bo miejsca postojowe są źle oznakowane.
Chcemy, żeby tego typu incydenty stały się przeszłością, a do pomocy zachęcamy was, Słuchaczy! Jeśli jesteście świadkami sytuacji, w których prawa niepełnosprawnych kierowców są lekceważone, róbcie zdjęcia i wysyłajcie nam na adres [email protected]. A już w najbliższy wtorek specjalnym wozem satelitarnym Radia Wrocław wybierzemy się w jedno z takich miejsc. Nasi dziennikarze wspólnie ze Strażą Miejską na żywo opowiedzą Państwu na czym polega problem i jakie są ewentualne rozwiązania.
Symbol osoby niepełnosprawnej w środku linii w kształcie kwadratowej litery U czy koperty. Ale to nie wszystko; żeby miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych dobrze spełniały swoją funkcję, muszą mieć jeszcze odpowiednie wymiary. Prawidłowo oznakowane niestety nie są jeszcze w naszym mieście normą.
Posłuchaj materiału:
Dlatego w trakcie naszej akcji "Koperta" chcemy raz na zawsze zrobić w naszym mieście porządek miejscami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych. Kopert nie chcemy wręczać, wkładać do nich pieniędzy czy listów - będziemy za to je mierzyć. Po to, aby prawo chroniło nas, a nie tych, którzy je łamią.
Z przykrymi konsekwencjami muszą się liczyć też sami kierowcy - za parkowanie bez uprawnień grozi 800 złotych i 5 punktów karnych, dodatkowe 200 złotych kosztuje posługiwanie się starą kartą parkingową. Do tego trzeba doliczyć 500 złotych za odholowanie auta i tworzy nam się całkiem pokaźna suma.
Klub Kibiców Niepełnosprawnych jest jedną z organizacji pozarządowych, która często podróżuje.
- Problem z miejscami parkingowymi odczuwamy na własnej skórze - mówi jej Prezes Paweł Parus:
Dlatego KKN bardzo aktywnie zaangażował się w naszą akcję i już dziś razem z rzecznikiem ds. osób niepełnosprawnych Bartłomiejem Skrzyńskim opowiedzą o problemach osób niepełnosprawnych przedstawicielom wrocławskich Rad Osiedli. Relacja z tego spotkania o godzinie 16:30 na antenie Radia Wrocław. W czwartek o godzinie 11 na naszej antenie posłuchacie rozmowy z Andrzejem Mańkowskim, zastępcą dyrektora MOPS-u ds. osób niepełnosprawnych. Tematem spotkania będą oczywiście miejsca postojowe dla niepełnosprawnych mieszkańców Dolnego Śląska i nie tylko. W piątek dowiecie się jak w statystykach ten problem widzi Policja.
Możliwości wyznaczenia miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych są dwie;
1) Stanowiska postojowe oznaczone znakiem P - 18. Wg dziennika ustaw stosuje się w celu wyznaczenia miejsc postoju na części jezdni i chodnika oraz na wydzielonych parkingach bez ustalonych konstrukcyjnie stanowisk. Chodzi o miejsca, których zazwyczaj jest więcej, na przykład przy centrach handlowych. Żeby dobrze spełniały swoją rolę muszą być uzupełnione symbolem osoby niepełnosprawnej i mieć co najmniej 3,60 m szerokości i 4,50 metrów długości. Odległość między jednym a drugim rzędem samochodów musi wynosić co najmniej 5 metrów. Jeśli miejsca te znajdują się na chodniku, to odległość od krawężnika musi mieć co najmniej 2 metry, tak żeby piesi mogli z niego korzystać. W wyjątkowych sytuacjach może to być 1,5 metra.
2) Druga możliwość wyznaczenia miejsc dla osób niepełnosprawnych to stanowiska postojowe zastrzeżone tzw. kopertą. Stosowane są raczej przy budynkach, w centrum miast. Koperta musi być uzupełniona symbolem osoby niepełnosprawnej.
W tym wypadku koperta może 3,6 szerokości i 5 metrów długości, chyba, że znajduje się pod 90-stopniowym kątem nachylenia do krawędzi jezdni - wtedy może mieć 4,5 metra długości.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.