O zarządzaniu publicznym we Wrocławiu
„Nowe Zarządzanie Publiczne w Grupie Wyszehradzkiej (V4) – od modelu tradycyjnego do paradygmatu profesjonalizmu?” to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się 17 i 18 września w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie dwudniowych obrad omówione zostaną szanse i bariery związane ze wdrożeniem koncepcji Nowego Zarządzania Publicznego w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.
Rosnące znaczenie Nowego Zarządzania Publicznego sprawia, że zmianie ulega sposób funkcjonowania nie tylko nastawionych na zysk przedsiębiorstw, ale również instytucji państwowych. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę wyzwania, jakie niesie ze sobą załamanie dotychczasowych, nieefektywnych już mechanizmów sprawowania władzy.
- Realizacja zbiorowych potrzeb mieszkańców wymaga od instytucji zupełnie nowego podejścia - przekonuje profesor Robert Wiszniowski, organizator konferencji - Obywatele, przedsiębiorcy oraz organizacje społeczne muszą być traktowani jako równorzędni partnerzy rządzących. Jak pokazuje przykład państw Europy Zachodniej, nie ma od tego odwrotu.
W konferencji wezmą udział badacze - specjaliści w zakresie zarządzania publicznego - reprezentujący polskie, czeskie, słowackie i węgierskie. Równie istotny, bo praktyczny wymiar będzie miał głos przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej oraz środowiska biznesu. Celem obrad będzie odpowiedź na pytanie o to, czy instytucje państwowe są w stanie na stałe wdrożyć mechanizmy Nowego Zarządzania Publicznego. Szczególnie gdy mowa o dawnych państwach komunistycznych, które przechodzą proces transformacji.
Konferencja ma charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych, jej organizacja jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.