Wrocław ponownie zostanie światową stolicą tańca
Międzynarodowy Festiwal Ruchu „Rusza Festiwal” swoją tradycją sięga 2010 roku. Wydarzenie, znane wcześniej wrocławianom jako „Cyrkulacje. Zjednoczone Stany Tańca” od poprzedniego roku nosi nazwę „Rusza Festiwal” i pokazuje nowe spojrzenie na taniec, performans oraz nieszablonowe połączenia sztuk. Jego trzon stanowią praktyczne zajęcia, a także popularyzacja tańca współczesnego i szeroko pojętego ruchu. Jest to jedna z niewielu imprez w Polsce, a także największa na Dolnym Śląsku, której formuła umożliwia dostęp do rozmaitych zajęć dla publiczności.
Tak jak w poprzednich edycjach, Rusza Festiwal skoncentruje się na prezentacji różnych form ruchu, które współbrzmią na współczesnej scenie tańca i teatru. Podczas sześciu intensywnych dni festiwalu (22-27 września) uczestnicy będą mogli kształcić się w zakresie technik ruchowych, reprezentowanych przez najlepszych nauczycieli z całego świata. W tym celu utworzonych zostało aż 7 ścieżek projektowych Zaproszeni artyści, to czołówka polskiej oraz światowej sceny tanecznej i muzycznej. Festiwalowicze będą mieli okazję podszkolić się pod czujnym okiem m.in. Ditte Berkeley znanej z wrocławskiego Teatru ZAR, która przygotowała niezwykłe lekcje wokalne, włoskiej grupy Segni Mossi, którzy poprowadzą bezpłatne warsztaty choreograficzne dla dzieci czy Natalii Pieczuro, która w ramach lekcji otwartych poprowadzi zajęcia z pracy z partnerem i improwizacji.
Jakie jeszcze zajęcia przygotowali organizatorzy? Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach metody Feldenkraisa. To rodzaj uniwersalnego narzędzia, które umożliwia poszerzanie świadomości ciała i jego funkcjonowania każdemu – niezależnie od wieku, kompetencji czy sprawności ruchowej ćwiczącego (także niepełnosprawności). Metoda Feldenkraisa pozwala uczestnikom w swoim tempie, zakresie i atmosferze całkowitego komfortu obserwować własne ciało i rozwijać jego sprawność. Zajęcia polecane są także dla osób rehabilitujących się po urazach, kontuzjach i wypadkach. Twórca metody – dr Moshé Feldenkrais – opracował ją, ponieważ konwencjonalne sposoby, dostępne w połowie XX wieku, nie były w stanie pomóc mu w walce z bólem. Od tego czasu metoda zyskała popularność, zarówno wśród tancerzy, jak i osób nie zajmujących się zawodowo ruchem.
Poza ścieżkami projektowymi w programie festiwalu znajdą się także wydarzenia towarzyszące, które odbywać będą się wieczorami i będą otwarte dla publiczności. Będą to m.in. pokazy spektakli, instalacje, pokazy prac uczestników festiwalu, jam session, sety dj-skie oraz wystawy. Jednym z nich będzie spektakl „Intercontinental” Marysi Stokłosy, którego akcja toczy się w zmiennym krajobrazie budowanym za pomocą materacy. Artystka podejmuje tematykę poszukiwania intymności w sytuacji nieobecności drugiego człowieka, a także próby ukojenia w towarzystwie wyimaginowanych postaci. – Większość wydarzeń towarzyszących odbędzie się w barze Barbara przy ulicy Świdnickiej – mówi organizatorka festiwalu Ola Osowicz. – Przygotowaliśmy bardzo bogaty program, dlatego warto odwiedzić naszą stronę lub Facebooka, by się z nim zapoznać. Poza spektaklami szykujemy także m.in. wystawę, na której pokażemy prace polskich i romskich dzieci, biorących udział w warsztatach choreograficznych – dodaje Osowicz.
Trwają zapisy na zajęcia z najlepszymi światowymi tancerzami, performerami oraz pedagogami. W zależności od wybranych warsztatów są jeszcze wolne miejsca, jednak warto się pospieszyć, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy odbywają się drogą mailową ([email protected]).Można wybrać pojedyncze zajęcia lub skorzystać z karnetu na cały festiwal. W programie znajdziemy wiele bezpłatnych warsztatów, a płatne zaczynają się już od 25 złotych. Więcej informacji o warsztatach, pedagogach oraz harmonogram festiwalu na stronie www.ruszafestiwal.pl
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.