Polująca Diana po 70 latach wróciła na swoje miejsce (FOTO)
Pomnik "Polującej Diany" po 70 latach wrócił na swoje miejsce do Parku Szczytnickiego we Wrocławiu. Autorem dzieła był znany niemiecki rzeźbiarz Ernst Seger. Dwumetrowa rzeźba z brązu do 1945 roku była jedna z większych atrakcji miasta. Po wojnie pomnik nagle zniknął i nieznane są jego losy. Dziś Diana znowu stanęła na kamiennym postumencie – autorem nowego postumentu jest Ryszard Zarycki, który tak mówi Radiu Wrocław o swojej pracy:
Diana stoi na kamiennym postumencie i towarzyszą jej dwa psy - wrocławianka Teresa Bielwaska - Tryba jest zachwycona:
Rekonstrukcja "Polującej Diany" to wspólna akcja Towarzystwa Miłośników Wrocławia, Polskiego Związku Łowieckiego i urzędników. Cała inwestycja pochłonęła 300 tys. zł a pieniądze pochodziły ze składek od wrocławian i sponsorów. Dla nieznających historii miasta pomnik stoi na aktualnym skwerze Zbyszka Cybulskiego za mostem Zwierzynieckim.
Pomnik Diany, a właściwie Grupa Diany, jak nazywano przed wojną pomnik, stał w parku Szczytnickim u zbiegu ulic Mickiewicza i Wróblewskiego. Antyczna bogini trzymała w ręku włócznię i towarzyszyły jej dwa psy myśliwskie. Wbiegała na cokół ułożony z głazów, które imitowały górski krajobraz. Wokół zasadzono drzewa iglaste i roślinność alpejską. Tę część parku nazywano nawet Ogrodem Diany.
Park Szczytnicki do końca XVIII wieku był lasem i terenem łowieckim, dopiero w XIX wieku zaczęto go przekształcać w teren rekreacyjny. W 1833 roku powstał tu Tor Wyścigów Konnych, którego pozostałością jest kształt Pergoli. Park Szczytnicki przez dłuższy czas był jedynym terenem rekreacyjnym dla mieszkańców. Chodzili do niego przez most Szczytnicki, a zaraz za nim witała ich Diana.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.