Poranny przegląd prasy: Wysokie słowa, niskie postawy
W internecie jest zdjęcie samotnego Bronisława Komorowskiego oddającego głos w zarządzonym przez siebie referendum. Fotka zieje pustką. Dookoła nikugosieńko. Mimo braku wyników, danych o frekwencji, w prasie można znaleźć opinie o bojkocie referendum. Polacy nie wzięli udziału w grach i podchodach politycznych, w próbie zmobilizowania społeczeństwa do uczestnictwa w pielgrzymce do szopki wyborczej. Gazeta Wyborcza podsumowuje to tak: "Jeszcze nigdy tak wielu za duże pieniądze nie zajmowało się czymś, co okazało się nieistotne z punktu widzenia polityki".
Na naszym lokalnym podwórku - podobnie: Gazeta Wrocławska pokazuje głosującego samotnego (nie w tłumie tylko w samotności) Rafała Dutkiewicza i daje tytuł: "Klęska prezydenta". W referendum wrocławskim wzięło udział 10,58% uprawnionych. Prezydent Dutkiewicz już wcześniej zapowiedział, że w wypadku nieprawomocności głosowania, co się zdarzyło i tak będzie realizował jego wyniki.
Rzeczpospolita stwierdza: "Czas na prawdziwe wybory". No tak, ale czy frustrację wyborców nie powiększy jednak np. rozmowa Rzepy z Pawłem Kowalem, który na listach PiS & Spółki się nie znalazł? Bo Paweł Kowal to nieczęsty przypadek polityka kierującego się obiektywną oceną, rzetelnością i etyką. I okazał się niepotrzebny. To było o politykach, Teraz będzie o wyborcach.
Gazeta Wyborcza pisze o rasizmie zwykłego Polaka. "Prokuratura zajmie się dzisiaj internetowymi hejterami, którzy wzywali, by uchodźców z Syrii skierować do byłego obozu koncentracyjnego Auschitz-Birkenau.(...) To zwykli Polacy, szczęśliwi rodzice, spełnieni w pracy". "Co się stało z moją ojczyzną?" pyta w liście z Austrii profesor Nestor Kapusta z Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego. Wyżej, nad tym listem, Jacek Żakowski ubolewa nad wyrazem polskiej twarzy. Może więc trzeba wreszcie przestać mówić o naszej tolerancji, gościnności, altruizmie a uświadomić sobie istnienie silnego nurtu ksenofobii, rasizmu czy antysemityzmu. Wysokimi słowami niskich postaw nie załgamy.
Coś radosnego na koniec: Wyborcza Wrocław w relacji z dnia otwartego w Narodowym Forum Muzyki chwali obiekt i opisuje zachwyt, nawet łzy wzruszenia zwiedzających. Dyrektor Forum Andrzej Kosendiak mówi, że teraz będzie można zaprosić do Wrocławia muzyków, którzy mają najbardziej wysublimowane wymagania dotyczące akustyki. Czytam, że na uroczyste otwarcie nie przybyli zaproszeni prezydent Andrzej Duda i premier Ewa Kopacz. Może to i dobrze, bo przy świetnej akustyce zgrzytanie zębami byłoby lepiej słyszalne.
Tyle w przeglądzie prasy. Mam jeszcze komunikat: po wakacyjne przerwie, kilka minut po 10:00, zapraszam na przegląd kanałów telewizyjnych.
Do usłyszenia się z Państwem...
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.