Centrum Chorób Płuc w mieście, w którym nie ma nawet szpitala
Pod względem liczby nowotworów płuc i oskrzeli wykrytych wśród mieszkańców są w niechlubnej, krajowej czołówce. Dokładnie na szóstym miejscu. Powiat Polkowice - w przeciwieństwie do miasta czy gminy - wcale do najbogatszych nie należy. I choć tamtejsi samorządowcy nie dysponują nawet własnym szpitalem, robią... rewolucję w służbie zdrowia.
Cały projekt poprzedziła dokładna analiza sytuacji. Starosta Marek Tramś już wie, dlaczego jego powiat przoduje pod względem nowotworów płuc.
Posłuchaj całego materiału:
- Tu w bardzo młodym wieku przechodzi się na emeryturę. Górnicy, którzy dotychczas, będąc czynnymi zawodowo, przechodzili bardzo dokładne badania okresowe raz w roku, przestają raptem poddawać się tym badaniom – mówi Marek Tramś.
Jak ratować mieszkańców? Mariola Kośmider szefowa Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych mówi wprost: szybko i bezpłatnie.
Na kontrakty z NFZ-tem, musielibyśmy czekać latami - podkreślają powiatowi samorządowcy. I pokazują, że rewolucję medyczną da się zrobić bez zaglądania do kasy starostwa.
- Nasz udział finansowy jest zerowy. My daliśmy tylko cały know-how. Całość finansowania tego projektu pochodzi ze środków zewnętrznych. Ponad 2,5 mln z tzw. funduszy norweskich, natomiast pół miliona bezpośrednio z dotacji od Ministra Zdrowia – tłumaczy Marek Traśm.
I właśnie dzięki temu przebadanych zostanie 20 tysięcy osób. To dotychczas największa taka akcja w Polsce - podkreśla prof. Jerzy Kołodziej, szef Wrocławskiego Ośrodka Torakochirurgi.
- Wczesną postać możemy wyleczyć, natomiast nieszczęście z rakiem płuca polega na tym, że płuca nie bolą. Większość pacjentów, czyli 85 %, umiera. Dlatego ja gratuluję Polkowicom, że się zdecydowały robić tak szeroki program, w tak długim czasie i w zasadzie wyjdą zaraz na pierwsze miejsce ze wszystkich w Polsce – mówi Jerzy Kołodziej.
Marek Tramś przyznaje, że w tym projekcie - oprócz zdrowia mieszkańców powiatu - ma jeszcze jeden cel.
Przeczytaj też: Dolnośląskie szpitale tracą miliony przez pakiet onkologiczny
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.