Łazik marsjański UWr w European Rover Challenge
Aleph 1 tak nazywa się dziecko studentów informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego z koła naukowego „Continuum”. Aleph 1 to łazik, którego możliwości studenci po raz pierwszy zaprezentują podczas największych w Europie zawodów robotów kosmicznych European Rover Challenge. Odbędą się one w województwie świętokrzyskim w miejscowości Podzamcze 5–6 września.
Studenci koło naukowe założyli rok temu, a same prace nad łazikiem trwały kilka miesięcy.
Najpierw łazik powstał w wersji drewnianej, później na jego podstawie pieczołowicie wykonywano elementy metalowe i elektroniczne. Studenci przyznają, że nigdy łazik nie będzie gotowy. Zawsze będzie coś nad czym będzie można jeszcze popracować, by lepiej spełniało swoją funkcję – tłumaczy Szymon Koper, który w drużynie odpowiedzialny jest za transmisję wideo i oprogramowanie.
University Rover Challenge i European Rover Challenge stawiają precyzyjne wymagania uczestnikom konkursu - na tej podstawie drużyny z całego świata projektują swoje pojazdy. Aleph 1 jest po pierwszych testach i wypadł znakomicie. Poradził sobie na nierównym gruncie, piaszczystym podłożu i podjechał pod każdą góry - czyli w trudnym terenie odpowiadającym powierzchni Marsa. Właśnie znakomite możliwości pracy w terenie wyróżniają łazik z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wrocławski łazik jest też bardzo silny - ręka - czyli mówiąc fachowo "manipulator łazika" potrafi przemieszczać przedmioty kilkakrotnie cięższe niż wymagają tego zawody.
Łazik podniósł rower jednego ze studentów czy swoje własne przednie zawieszenie. Jak żartują konstruktorzy - przyda się przy przeprowadzkach ze stancji do stancji - bo radzi sobie też z przesuwaniem mebli. A jakby się postarać to i przeparkuje samochód komentują dumni autorzy.
Zawody w przyszły weekend - trwają ostatnie prace i testy, w tym rozbudowa o możliwość autonomicznej jazdy i zamiana ciężkich elementów na lżejsze, gdyż w konkursie liczy się każdy gram.
Prace wszystkich drużyn zostaną ocenione m.in. przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jednym z jurorów będzie także Harrison Schmitt – wykładowca akademicki, uznany geolog, były astronauta NASA (uczestniczył w misji Apollo 17). Schmitt to ostatni człowiek, który stąpał po powierzchni Księżyca.
Studenci Continuum (od lewej): Filip Chudy, Cezary Siwek, Filip Skoneczny, Krzysztof Skrzynecki (lider zespołu), Aleksandra Pajda, Michał Barciś, Szymon Koper
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.