Kolej na Dolny Śląsk? Jeśli jesteś "za" podpisz petycję
O jakościową zmianę tych połączeń walczą w regionie aktywiści, społecznicy, samorządowcy, politycy i dziennikarze. Nie znalazły się one bowiem na podstawowej liście Krajowego Programu Kolejowego. Organizatorzy akcji chcą to zmienić. Rząd zbiera się na wyjazdowym posiedzeniu we Wrocławiu o 14.00. Czy sprawy związane z koleją doczekają się konkretów?
Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą podpisywać petycję w tej sprawie. Już jest na niej już kilka tysięcy nazwisk. "Decyzje w sprawie kolei są kompletnie niezrozumiałe" - mówi Aleksander Obłąk ze stowarzyszenia Akcja Miasto we Wrocławiu.
Wojciech Pelowski z Gazety Wyborczej Wrocław dodaje, że region nie może zostać poszkodowany brakiem modernizacji:
Pod petycją w sprawie kolei na Dolny Śląsk podpisał się m.in. Jerzy Michalak z zarządu województwa. Jego zdaniem sprawna kolej w aglomeracji wrocławskiej to konieczność:
Akcję wspiera też Aleksandra Zienkiewicz ze stowarzyszenia Akcja Miasto we Wrocławiu wspiera akcję Kolej na Dolny Śląsk:
POSŁUCHAJ CAŁEGO MATERIAŁU:
Petycję w sprawie kolei na Dolnym Śląsku można pobrać i podpisać na profilu akcji na Facebooku
Na stronach rządowych został opublikowany projekt Uchwały Rady Ministrów o przyjęciu tzw. Krajowego Programu Kolejowego do roku 2023 (KPK), który wylicza wszystkie inwestycje na infrastrukturze PKP PLK SA planowane w tym okresie. Na listach podstawowych zabrakło wielu kluczowych inwestycji dla Dolnego Śląska. M.in. trasy na Oleśnicę, na Strzelin i z Jelcza przez Siechnice do Brochowa.
Dla przewozów pasażerskich w obszarze Wrocławskiego Węzła Kolejowego ważny jest stan torów na 9 liniach kolejowych, a w aglomeracji w sumie na 10:
- E-30 do Oławy i Opola,
- E-30 do Legnicy,
- E-59 do Żmigrodu, Leszna i Poznania
- nr 274 do Jaworzyny Śl., Wałbrzycha i Jeleniej Góry,
- C-E-59 Wr. Brochów/Grabiszyn - Brzeg Dolny - Głogów Zielona Góra - Szczecin (magistrala nadodrzańska),
- C-E-59 Wrocław - Strzelin - Kamieniec Ząbkowicki (i dalej do Kłodzka i Międzylesia)
- nr 143 Wrocław Mikołajów - Wrocław Nadodrze - Oleśnica - Kluczbork
- nr 292 z Jelcza przez Kowale do Sołtysowic, (FIOLETOWA CIĄGŁA)
- linia samorządu wojewódzkiego z Psiego Pola do Trzebnicy
oraz dla aglomeracji także linia:
- C-E30 Z Opola Groszowic przez Jelcz - Siechnice do Wrocław Brochów.
Różnica zadań pomiędzy KPK a przyjętym i opublikowanym w październiku 2014 tzw. Dokumencie Implementacyjnym Strategii Rozwoju Transportu. Konkretnie w DI SRT jest m.in. mowa o potrzebie prac modernizacyjnych - oprócz już robionych w latach 2007 - 2015 na 4 liniach także na innych 5 liniach. Obecnie, w KPK, tylko jedna pozycja jest na liście podstawowej, a pozostałe trzy na liście rezerwowej.
Historia kolei na Dolnym Śląsku.
Za początek kolei na Dolnym Śląsku uważana jest data 22 maja 1842 roku, kiedy to dokonano otwarcia pierwszego połączenia. Była to linia Wrocław – Oława, liczyła ona nieco ponad 26 kilometrów. W 1856 powstała linia łącząca Poznań z Wrocławiem, co spowodowało lepsze połączenie Wrocławia z portami morskimi.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.