DCO: Zamiast wielu chemioterapii, jedna operacja (POSŁUCHAJ)
Zamiast wyniszczającej i długotrwałej chemioterapii operacja. Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu jako jedyny ośrodek w regionie i jeden z nielicznych w Polsce stosuje nowatorską metodę HI-PEC.
Do zabiegu kwalifikują się chorzy z rakiem, który dał przerzuty do jamy brzusznej (otrzewnej). Pacjenci muszą być w dobrej kondycji ogólnej, bo operacja może trwać nawet 10 godzin - tłumaczy chirurg Marek Bębenek:
Do tej pory zoperowano tą metodą około 50 chorych, nie było śmiertelnych powikłań. Zabieg jest kosztowny, bo pochłania kilkanaście tysięcy złotych, ale ratuje bądź co najmniej przedłuża życie bardzo ciężko chorych o kilka lat.
Rozmowa z profesorem Markiem Bębenkiem:
Zabieg HI-PEC polega na chirurgicznym usunięciu wszystkich przerzutów z jamy brzusznej i zastosowaniu cytostatyków podgrzanych do 43 stopni Celsjusza. W ten sposób była leczona Jolanta Cudo z Jeleniej Góry:
Pacjentka wychodzi ze szpitala w 7. dobie po zabiegu. Do tej metody kwalifikowani są chorzy na raka jelita grubego i cienkiego, jajnika, żołądka – bo te nowotwory dają przerzuty do otrzewnej. Metoda stosowana jest także u chorych, którzy źle znoszą chemioterapię. W planach jest stosowanie HI-PEC u chorych z przerzutami do jamy opłucnej:
Rozmowa z pacjentką:
Do leczenia metdą HI-PEC może rocznie kwalifikowć się kilkuset chorych z Dolnego Śląska.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.