Wrocław w Łodzi, Łódź we Wrocławiu (Zobacz, posłuchaj)
NIEDZIELA
Trzeci dzień akcji Wrocław w Łodzi, Łódź we Wrocławiu. Nasza reporterka Elżbieta Osowicz donosi, że zaczęła poruszać się po mieście bez GPS-a! Do tego w weekend korki nie są ta bardzo uciążliwe jak w roboczy dzień. Jest też czas na to, żeby oglądać murale czyli niezwykłe malowidła na elewacjach budynków.
Sporo czasu trzeba zaplanować na wizytę w dzielnicy Księży Młyn, odnowione budynki z czerwonej cegły zachwycają. Koniecznie trzeba zobaczyć lofty urządzone w dawnych fabrykach.
Słynna Piotrkowska ma wersję OFF, pod numerem 138 wchodzi się na teren gdzie ulokowali się artyści, można też liczyć na dobre jedzenie. (zdjęcie: Wikimedia Commons)
Na drugim końcu Piotrkowskiej pod numerem 3 warto zajrzeć na podwórko z niezwykłą elewacją zrobioną z lusterek - Pasaż Róż prezentuje się szczególnie pięknie w słońcu. Kilkadziesiąt metrów dalej na placu Wolności wychodzimy pod ziemię:
Po muzeum Kanału Dętka oprowadzała Natalia Królikowska.
Muzeum Sztuki MS2 - to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Ośrodek położony przy ulicy Ogrodowej ma największą w Polsce kolekcję sztuki nowoczesnej (około 18 tysięcy prac). Unikatowe zbiory Muzeum prezentowane są tu na powierzchni 3000 m2 dawnej tkalni. Na trzech piętrach muzeum można oglądać wystawę "Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku" . W drugiej siedzibie łódzkiego muzeum MS1 wystawa "Dada impuls" - zaprasza Paulina Kurc-Maj:
SOBOTA:
Nadal zimo (14 stopni), ale przynajmniej dziś w Łodzi jest kolorowo - w południe Festiwal Kolorów. Punktem kulminacyjnym jest jednoczesny wyrzut w powietrze kolorów holi. W momencie wyrzutu nad kilkutysięcznym tłumem tworzy się barwna chmura, która po chwili opada kolorując uczestników od stóp do głów. - To w sumie dziewięć kolorów, które dają efekt tęczy. Organizatorzy zapewniają, że proszek jest nieszkodliwy i łatwo zmywalny. Festiwal nawiązuje do indyjskiego święta Holi. Młodzi i starsi, wszyscy tańczą, śpiewają i bawią się, rozrzucając kolorowy puder. Pierwszy wyrzut kolorowych proszków planowany jest na godzinę 15.00.
Na razie zabieramy naszych słuchaczy do słynnej szkoły filmowej w Łodzi - oprowadza nas rzeczniczka uczelni Jolanta Kolano:
Do siedziby szkoły może wejść każdy, lepiej jednak wcześniej uprzedzić telefonicznie o przyjeździe, wtedy można liczyć na przewodnika.
Lofty...
Miejsce, które też koniecznie trzeba zobaczyć to dawna dzielnica fabryczna Księży Młyn. W żadnym innym mieście nie ma chyba tylu budynków z czerwonej cegły, a kiedy są to jeszcze budynki odnowione, robią fantastyczne wrażenie. Naszą reporterkę Elżbietę Osowicz po loftach Scheiblera oprowadzał jeden z mieszkańców Robert Matusiak:
Dzielnica mieszkalno-przemysłowa, będąca niezwykłym "miastem w mieście", jest uznawana za jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie. Wracając na słynną ulicę Piotrkowską warto zacząć od numeru 3 gdzie w tak zwanym Pasażu Róży elewacja budynków jest pokryta małymi kawałkami lustra, najlepszy efekt jest w słoneczny dzień. Natomiast odwiedzając centrum handlowe Manufaktua (gdzie właśnie na dziedzińcu usypano piaszczystą plażę), koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Sztuki MS2 - placówka posiada największe w Polsce zbiory sztuki nowoczesnej. Relacja z tego miejsca w jutrzejszym programie, jutro też zejdziemy pod ziemię, do Muzeum Kanału.
PIĄTEK
To, że atrakcją jest ulica Piotrkowska, Manufaktura czy słynna filmówka wszyscy wiedzą, ale niewiele osób miało do tej pory okazję chodzić po budowanym jeszcze centrum kulturalno - rozrywkowym nazywanym EC1 Łódź Miasto Kultury. W budynkach dawnej elektrowni z początku ubiegłego wieku powstaje imponujący ośrodek jak z kosmosu - mówi nasza przewodniczka, Katarzyna Szuszkiewicz:
W budowie jest także interaktywne Centrum Nauki i Techniki. Modernizacja dawnej elektrowni pochłonie około 300 milionów złotych.
Na terenie dawnej elektrociepłowni z początku XX wieku powstało między innymi gigantyczne planetarium - mówi Katarzyna Szuszkiewicz:
Otwarcie planowane jest na jesień. W ogromnym kompleksie o powierzchni około 40 tysięcy metrów kwadratowych powstaje też nowoczesne centrum Nauki i Techniki. W zabytkowej budowli będzie działać między innymi teatr dźwięku:
Dziennikarze rozgłośni Polskiego Radia z Wrocławia i Łodzi wcielili się w rolę turystów. Reporterzy dostali do ręki przewodniki i szukają atrakcji w obcych sobie miastach.
Na trasie naszego gościa z Łodzi są między innymi unikatowe budowle: Narodowe Forum Muzyki i Afrykarium. Wojtek Muzal z łódzkiej rozgłośni ma też okazję być na otwarciu Brave Festiwalu i meczu futbolu amerykańskiego. Z pewnością nie odpuści sobie spotkania z Marilyn Monroe, która czeka na turystów w Hali Stulecia.
Nasza reporterka, Elżbieta Osowicz wybrała się do Łodzi, która po otwarciu ekspresówki jest naprawdę blisko - można tam dojechać w dwie godziny.
Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz w Radiu Łódź (POSŁUCHAJ)
STADIONY
Wrocław ma jeden nowoczesny stadion zbudowany za około miliard złotych. Łódź będzie mięć dwa mniejsze za pięć razy mniejszą kwotę. Projekt budowy nowych obiektów, na których swoje mecze mają rozgrywać m.in. piłkarskiej drużyny Widzewa i ŁKS, wzbudza w Łodzi sporo kontrowersji. Prezydent tego miasta Hanna Zdanowska sprawę inwestycji komentuje krótko - to nie będą stadiony tylko dla sportowców - mówi:
Imprezy dodajmy, które są związane z bogatą ofertą kulturalną miasta. Na tych obiektach mają się dobywać plenerowe koncerty i wystawy.
METRO
We Wrocławiu metro to melodia dalekiej przyszłości, w Łodzi prace dotyczące szybkiej kolei aglomeracyjnej ruszą już za dwa lata. - To będzie trzon komunikacji miejskiej - tak o budowie kolejowego tunelu pod Łodzią mówią władze miasta. Tunel za około 2 miliardy złotych połączy budowany w centrum dworzec Łódź Fabryczna z dworcami na zachodzie miasta - podkreśla z dumą prezydent Łodzi Hanna Zdanowska:
Pierwszy przejazd "metrem" w Łodzi może się odbyć na przełomie 2019 i 2020 roku. Wtedy - zdaniem urzędników - może zakończyć się budowa tunelu średnicowego.
Sprawdź: Testowaliśmy trasę S8 (ZDJĘCIA, RELACJA)
Elżbieta Osowicz (Radio Wrocław) w Łodzi
Poza słynną ulicą Piotrkowską, odwiedzę równie słynną filmówkę i aleję gwiazd. - Liczę na to, że gospodarze pokażą mi miejsca, o których my, tu we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, wiemy niewiele, a warto je poznać. Ciekawie zapowiada się wizyta w budowanym jeszcze Nowym Centrum Łodzi, które powstaje na terenie dawnej elektrowni z początku ubiegłego wieku. Miasto zobaczę jak na dłoni z punktu widokowego na 15 piętrze jednego z biurowców, to stamtąd mieszkańcy i turyści mogą podglądać budowę nowego dworca Łódź - Fabryczna, który ma być jednym z najnowocześniejszych w Europie. Miasto ma piękny szlak murali, które mam nadzieję zobaczyć z bliska - mówi Ela Osowicz
W sobotę dawna stolica przemysłu włókienniczego może wyglądać jak tęcza, bo zaczyna się właśnie festiwal kolorów. Tysiące ludzi będzie obsypywać się wielobarwnym proszkiem. W niedzielę odwiedzimy magiczną, XIX-wieczną dzielnicę Księży Młyn - czyli miasta w mieście z okresu przemysłowego rozkwitu Łodzi. - Spróbuję też nie zgubić się w Lesie Łagiewnickim, czyli największym w Europie terenie zielonym położonym w granicach administracyjnych miasta. Jego powierzchnia jest imponująca: ponad 1200 hektarów - tłumaczy nasza reporterka.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.