Dlaczego zmienić radioodbiornik na cyfrowy? (SPRAWDŹ)
Radioodbiorniki w technologii DAB+ stają się coraz popularniejsze. - Dla przeciętnego Kowalskiego ta zmiana oznacza łatwiejsze znalezienie stacji, lepszy odbiór i brak zakłóceń – mówią specjaliści.
Przedstawiciele Radia Wrocław, Politechniki Wrocławskiej i Instytutu Łączności połączyli siły i szukają takich rozwiązań, żeby mniejsze stacje radiowe też mogły nadawać w technologii cyfrowej. Na ich projekt Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało 5 milionów złotych dofinansowania. - Jednym z naszym pomysłów jest stworzenie oprogramowania zastępującego drogi nadajnik cyfrowy.
Przypominamy, że od początku roku możecie słuchać Radia Wrocław Kultura. Ci, którzy już mają odbiorniki DAB + usłyszą je w doskonałej jakości, ale na zachętę zapraszamy też do odbioru przez internet: Słuchaj Radia Wrocław Kultura (link do streamu jest dostępny TUTAJ)
|
Obecnie programy radiowe w formie cyfrowej nadawane są w 21 krajach, głównie w Europie. W naszym kraju emisja DAB początkowo była prowadzona przez spółkę EmiTel we Wrocławiu z obiektu w Żórawinie i z masztu na Instytucie Łączności. 2 czerwca 2009 Radio Wrocław rozpoczęło w ramach testu transmisję trzech programów. Emisja cyfrowa wystartowała oficjalnie w październiku ubiegłego roku w Warszawie i na Śląsku. Po poszerzeniu na początku sierpnia tego rok zasięgu o Wrocław i Szczecin sygnał w systemie DAB+ dociera łącznie do ośmiu milionów Polaków. Docelowo, do końca 2020 roku, nadajniki DAB+ Polskiego Radia mają pokryć swoim zasięgiem obszar całego kraju.
Słuchacz wyposażony w odpowiedni odbiornik może zaprogramować go tak aby np. ulubiona audycja sama się nagrała. W trakcie słuchania można też zrobić pauzę i na przykład wrócić do wiadomości za kilka minut. Aby jednak móc korzystać z wszystkich możliwości, jakie daje cyfrowe nadawanie, trzeba kupić odbiornik odbierający fale w systemie DAB+.
POSŁUCHAJ: Krystalicznie czysty dźwięk i...obraz. Takie jest radio cyfrowe (ROZMOWA)
Co prawda w internecie można znaleźć takie radia już za kilkadziesiąt złotych, ale trzeba uważać - większość z nich odbiera fale w systemie DAB a nie DAB+. Ta z pozoru subtelna różnica ma wielkie znaczenie. Obecnie nowoczesny radioodbiornik do odbioru cyfrowego DAB+ kosztuje około 300 zł, a ceny podstawowych modeli zaczynają się od około 150 złotych. Eksperci przewidują jednak, że wraz z rozwojem technologii DAB+ ich ceny będą się obniżać.
Cyfrowe radia odbierające programy nadawane w systemie DAB+ to na razie w polskich sklepach nowinki techniczne. Szczególnie w sieciowych marketach, sprzedawcy często niewiele wiedzą o tego typu urządzeniach. Wbrew temu co widać na sklepowych półkach, w internecie można znaleźć duży wybór radioodbiorników, które pozwalają na odbiór programu nadawanego cyfrowo i analogowo.
RADIOODBIORNIKI: Domowe \ Samochodowe \ Inne
Wszystkie odbiorniki cyfrowe DAB+, odbierają też tradycyjne radio analogowe FM, więc jeśli ktoś chce kupić nowy odbiornik radiowy, niech nie inwestuje w przestarzałą i nierozwojową technologię analogową FM, tylko zainwestuje w odbiornik DAB+, który wniesie nowa jakość, nie pozbawiając możliwości słuchania radia analogowego.
DAB (Digital Audio Broadcasting) - technologia pozwalająca na przekaz programu radiowego w formie cyfrowej. Odbiornik DAB nie odbiera emisji DAB+
Warto też podkreślić, że coraz więcej firm motoryzacyjnych montuje w swoich samochodach radia z systemem DAB+. Warto zwrócić na to uwagę, bo różnica w odbiorze jest ogromna. Przy prędkości 120km/h w analogicznie odbieranym sygnale pojawiają się zakłócenia, mając radio z DAB+ problem całkowicie znika.
Do 2020 roku wszystkie polskie rozgłośnie radia publicznego zamierzają nadawać w systemie DAB+, data wyłączenia sygnału analogowego nie został jeszcze wyznaczona. Sygnał Dab+ a więc i radio cyfrowe można odbierać we Wrocławiu odległości 40 km od stolicy regionu. Czasem przeszkadzają grube mury, ale siła sygnału będzie jeszcze zwiększana.
DAB+
Rozszerzona technologia DAB wykorzystująca nowe algorytmy kodowania dźwięku AAC+. Cyfrowa forma przekazu pozwala uzupełniać dźwięk o dodatkowe usługi: zdjęcia, mapy, informacje tekstowe, informacje o programie, informacje o ruchu drogowym. Każdy odbiornik DAB+ odbiera także DAB oraz tradycyjną analogową emisję FM.
Są oczywiście także produkty dla najbogatszych:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.