Koncert symfoniczny w Twierdzy Srebrna Góra
Podczas koncertu usłyszymy utwory sześciu kompozytorów – pięciu romantycznych i jednego współczesnego.
Coriolan Ludwiga van Beethovena to uwertura koncertowa ilustrująca dramat Heinricha von Collina o tym samym tytule z 1804 roku. Została wykonana po raz pierwszy w marcu 1807 roku w prywatnym domu księcia Franciszka Józefa von Lobkowitza w Wiedniu.
Preludia Franciszka Liszta to jeden z trzynastu poematów symfonicznych. Powstał on w roku 1854. Jest to bardzo monumentalne brzmieniowo dzieło o dość swobodnej budowie – jak na epokę romantyzmu przystało.
Polski narodowy kompozytor – Stanisław Moniuszko jest najbardziej znany ze swoich oper takich jak Halka czy Straszny dwór. Właśnie z tych dzieł usłyszymy nasz narodowy taniec – Mazur. Moniuszko oprócz oper pisał także utwory instrumentalne. Takim utworem jest uwertura fantastyczna Bajka. Nie ma ona nadanego programu literackiego, dlatego słuchacz może sam nakreślić własną fantastyczną narrację na kanwie płynącej przepięknej muzyki. Po raz pierwszy została wykonana w Wilnie w 1848 roku.
Rosyjski kompozytor Piotr Czajkowski pozostawił ogromną spuściznę kompozytorską. Głównymi nurtami jego twórczości są opery i symfonie. Eugeniusz Oniegin miał swoją prapremierę w Moskwie w 1879 roku. Właśnie z tej opery usłyszymy dostojnego ale niepozbawionego polotu poloneza.
Antonín Dvořák – przedstawiciel czeskiej szkoły narodowej – swoją IX Symfonię napisał podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych w 1893 roku. Jej podtytuł nosi nazwę Z Nowego Świata. Podczas koncertu usłyszymy ostatnią – czwartą część Allegro con fuoco.
Arturo Marquez jest współcześnie działającym meksykańskim kompozytorem. W swych kompozycjach często bazuje na muzyce ludowej meksykańskiej oraz kubańskiej. Danzon jest tańcem pochodzenia kubańskiego i właśnie w oparciu o ten taniec Marquez skomponował osiem pięknych i porywających utworów. Usłyszymy Danzón No. 2
Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1763-1785) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej.
Jednak Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym.
W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (84m) na terenie fortu Ostróg. Rozległość tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczyć twierdzę do największych gόrskich założeń obronnych Europy, która nigdy nie została zdobyta.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.