Pomnik Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu?
We Wrocławiu powstanie pomnik poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych? Wniosek w tej sprawie złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości. Na ostatniej sesji rady miejskiej "za" był również prezydent Rafał Dutkiewicz. Wrocław jest miejscem szczególnym i taki pomnik byłby zwieńczeniem starań o pamięć o Żołnierzach Wyklętych - mówi nam radny PiS Marcin Krzyżanowski:
We Wrocławiu w dniu Żołnierzy Wyklętych, czyli 1 marca odbywa się m.in. marsz pamięci. Co roku bierze w nim udział kilkaset osób.
Ze strony www.piswroclaw.pl
Wrocław był wyjątkowym miastem w latach 40. i 50. w kontekście problematyki, związanej z Żołnierzami Wyklętymi, ze względu na to, iż przyjeżdżało do naszego miasta bardzo wielu ludzi, którzy uciekali przed komunistycznym terrorem z innych miejsc w kraju, aby dalej kontynuować działanie w podziemiu niepodległościowym.
We Wrocławiu działały m.in. następujące organizacje: Okręg Lwowski (eksterytorialny) AK-„NIE”-WiN (XII 1945-IV 1948), Okręg Tarnopolski (eksterytorialny) AK-„NIE”-WiN (X 1945-X 1946), Okręg Wrocław „Wschód” WiN (IX 1945-VII 1946), Okręg Wrocław WiN (odtworzony) (VIII/IX 1946-XII 1947), Okręg Wileński AK – Ośrodek Mobilizacyjny Okręgu Wileńskiego AK (V 1946-VII 1948) oraz Komórki Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych (1945-1948).
Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, Cmentarz Osobowicki jest jedynym w Polsce, gdzie zachowały się prawie w niezmienionym kształcie kwatery więźniów – ofiar terroru komunistycznego. W latach 1945–1956 na 22 polach pochowano blisko 840 osób, ale do ujawnienia faktu istnienia na cmentarzu kwater więźniów okresu stalinowskiego doszło dopiero w 1987 roku. W kwaterach tych pochowano m.in. członków WiN, oficerów Wojska Polskiego i żołnierzy Armii Andersa, uczestników Powstań Śląskich i Powstania Warszawskiego, żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.
W związku z powyższym, wydaje się że pomnik Żołnierzy Wyklętych powinien powstać w naszym mieście, tak aby Wrocław mógł dołączyć do grona miast godnie upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.