Otwarcie obiektów Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębia
To bez wątpienia jedyne takie miejsce na piłkarskiej mapie Polski. Początki prac nad Akademią Piłkarską KGHM Zagłebia sięgają 2013 roku. Od tego czasu rozbudowywana była infrastruktura i rozwijano system szkolenia.
Dziś w sumie do dyspozycji młodych zawodników jest osiem boisk treningowych. Dwa z nich pokryte są sztuczną nawierzchnią. "Finalizujemy prace przy ostatnich trzech naturalnych boiskach. Czekamy już tylko na to, kiedy się zazielenią. Pięć z naszych boisk jest oświetlonych. W połączeniu ze sztucznymi płytami daje duże możliwości organizowania treningów w okresie jesienno-zimowym. W naszym klimacie ma to duże znaczenie" – mówi prezes Zagłębia Lubin Tomasz Dębicki.
Fot. Piotr Dziurman
W bezpośrednim sąsiedztwie obiektów znajduje się stadion, boiska treningowe i bursa dla piłkarzy akademii. Internat, który powstaje w dawnym hotelu Interferii, to ostatni element nowej infrastruktury. Będzie gotowy w 2016 roku. Znajdzie się w nim miejsce dla 74 zawodników. Budynek pomieści w sumie 15 szatni.
Oprócz imponującej bazy, Akademię Piłkarską KGHM Zagłębie wyróżnia autorski system szkolenia wypracowany w oparciu o najlepsze zachodnie praktyki. Podobnie jak w Holandii, 95 procent zajęć w grupach wiekowych do 14 roku życia to treningi z piłką. Szkoleniowcy przykładają też dużą wagę do usamodzielniania piłkarzy.
"Zagłębie wychowuje zawodników, którzy pewnie czują się z piłką przy nodze, a przy tym umieją podejmować trafne decyzje na boisku" – mówi Richard Grootscholten, dyrektor akademii, który opracował obszerny podręcznik dla trenerów lubińskiego ośrodka. - Piłkarskiej akademii Zagłębiu może zazdrościć wiele europejskich klubów – dodaje Holender.
Fot. Piotr Dziurman
Akademia w liczbach:
400 piłkarzy i piłkarek trenujących w akademii
17 grup wiekowych
8 boisk treningowych, w tym 2 sztuczne i 5 z masztami oświetleniowymi
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.