Kosmicznie dobra jakość. Zobaczcie nasze nowe studio
Nowa jakość z nowego miejsca. 1 czerwca otwieramy nowoczesne studio Radia Wrocław Kultura nadającego w systemie DAB+ i w internecie. Dyrektor techniczny naszej stacji Mirosław Ostrowski mówi, że studio ma kosmiczny wygląd, ale najważniejszym jego atutem będą idealne warunki akustyczne. - Robiliśmy to miejsce od podstaw. Wcześniej studia wbudowywaliśmy w zastaną infrastrukturę - tutaj wyburzyliśmy wszytko i postawiliśmy na nowo. Odizolowaliśmy się od świata całkowicie, nawet jak obok po korytarzu przebiega tabun dzieciaków - co się zdarza często, bo nasze radio jest otwarte dla młodych - to w środku nic nie słychać. Mamy idealne warunki akustyczne - mówi Ostrowski.
Nowe miejsce pracy prezenterów i jednocześnie realizatorów Radia Wrocław Kultura będzie wyposażone także w nowoczesny system video. - W XXI wieku radio przenika się z telewizją za pośrednictwem internetu, u nas będzie podobnie. W studiu są cztery kamery, które są automatyczne i ustawiają się w sposób "inteligenty", reagują na sygnały. Jeżeli jest np. dwóch gości w studiu, kadr automatycznie robi się szerszy i widać wszystkich. Gdy ktoś za długo mówi, ujęcie się zmienia, żeby obraz nie był monotonny - opisuje Mirosław Ostrowski.
Z okazji otwarcia nowego studia w poniedziałek od godz. 15 do 15.30 będzie nadawany ten sam program jednocześnie w Radiu Wrocław i Radiu Wrocław Kultura. Przypominamy, że gotowa do ściągnięcia jest aplikacja mobilna Radia Wrocław Kultura na platformę Windows Phone.
Radio Wrocław Kultura nadaje od 1 stycznia w systemie DAB+, dzięki któremu Słuchacze dostają znacznie lepszej jakości dźwięk. Potrzebny jest co prawda specjalny odbiornik, ale warto w niego zainwestować, bo to skok w inną rzeczywistość - przekonują specjaliści. Odbiornik można zaprogramować tak, aby np. ulubiona audycja sama się nagrała, można też zrobić pauzę i wrócić do wiadomości za kilka minut. Decydując się na radio cyfrowe, poszerzamy zestaw ulubionych stacji o nowe kanały, technologicznie niedostępne dla tradycyjnych odbiorników FM. Szeroka gama produkowanych urządzeń sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Do wyboru są m.in. tunery internetowe czy stacje dokujące dla iPodów.
Dotychczas żaden kraj nie zdecydował się na przejście wyłącznie na nadawanie cyfrowe i wyłączenie nadajników analogowych. Powszechnie stosowaną praktyką jest równoległe nadawanie przez stacje sygnału analogowego i cyfrowego. Unia Europejska rekomendowała niegdyś całkowite przejście na radiowe nadawanie cyfrowe do roku 2015, ale ostatecznie wycofano się z tego terminu.
POSŁUCHAJCIE CAŁEJ ROZMOWY Z MIROSŁAWEM OSTROWSKIM:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.