Chcesz swoje zdjęcie rentgenowskie? Złóż wniosek i poczekaj trzy dni (POSŁUCHAJ)
Chcesz swoje zdjęcie rentgenowskie? To złóż wniosek i poczekaj nawet trzy dni na jego rozpatrzenie. Taką procedurę wobec pacjentów stosuje Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie. Szymon Mazur potrzebował zdjęcia do pilnej wizyty u ortopedy. Prośbę o wydanie dokumentacji napisał mu sam lekarz. Pomimo tego pacjent i tak odszedł z kwitkiem:
Pacjent z urazem kręgosłupa musiał szukać pomocy u ortopedy w zewnętrznej placówce, bo wizytę w poradni szpitalnej wyznaczono mu dopiero na czerwiec.
Nasz słuchacz na izbę przyjęć trafił w ostatni dzień kwietnia Został zdiagnozowany, wykonano mu zdjęcia. Jak mówi, potem rozpoczęła się gehenna. Żeby otrzymać zwolnienie lekarskie i zdjęcia, przez tydzień siedem razy musiał odwiedzić szpital, lekarza pierwszego kontaktu, chirurga i ortopedę. W końcu trafił do szpitala w Dzierżoniowie ze specjalną prośbą napisaną przez lekarza z przychodni: „Pacjent skierowany na konsultacje do ortopedy przez chirurga, a nie ma wydanych zdjęć. Proszę wydać zdjęcie dla specjalisty”. – To nie pomogło. Odbiłem się od ściany, usłyszałem, że mam napisać pismo, trzy dni robocze i tyle. A ja byłem godzinę przed wizytą u ortopedy – mówi.
- Pacjent zgłosił się do okienka i nie złożył de facto wniosku, na podstawie którego mógłby ten dokument wypożyczyć – odpowiada Dorota Dudzińska, prezes zarządu szpitala. Dodaje, że pacjenci zgłaszają się po różne dokumenty, a ta procedura ma pozwolić na ich odszukanie i wypożyczenie. Podkreśla również, że wniosek o wypożyczenie zdjęcia można pobrać także ze strony szpitala.
Dla prw.pl Małgorzata Sadowy – Piątek, Narodowy Fundusz Zdrowia we Wrocławiu:
- To zdjęcia nie jest robione dlatego, bo takie "widzimisię" ma pacjent. Tylko dlatego, że jest mu to potrzebne do leczenia. Zatem to zdjęcie nie jest tylko dla jednego lekarza, ale także dla innych. Bezwzględnie zdjęcie powinno być wydane. Pacjent powinien interweniować u kierownika szpitala albo u nas telefonicznie do działu skarg i wniosków. Bo generalnie jest tak, że dokumentacja medyczna jest własnością placówki, czyli pacjent ma prawo tylko do kopii. Ale tu mamy do czynienia z inną sytuacją. Mamy zdjęcie diagnostyczne, potrzebne do leczenia pacjenta, które trzeba mu wydać i koniec.
Co mówią przepisy?
Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta: „ Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych” (art. 23, pkt 1.). Zgodnie z tymi przepisami, dokumentacja medyczna – także zdjęcia rentgenowskie – są wydawane: do wglądu; poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii; poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji. Poza wytycznymi dotyczącymi odpłatności, nie ma jednak dokładnych zapisów dotyczących terminów i formalnego trybu udostępnienia takich dokumentów.
Posłuchaj relacji Radia Wrocław:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.