Święto Flagi: Było uroczyście i z niespodziankami (OBCHODY)
Na wrocławskim rynku, podczas corocznych obchodów Święta Flagi można było przymierzyć się do wozu wojskowego, pogłaskać konie straży miejskiej oraz podziwiać przemarsze służb mundurowych. Nie zabrakło też atrakcji muzycznych. Oprócz tradycyjnych utworów, orkiestra wojskowa zaskoczyła też repertuarem Tiny Turner oraz ścieżką dźwiękową z Bonda.
Posłuchaj:
- Trzeba iść z duchem czasu - mówił Wojciech Lewicki, generał brygady:
Dopisała nie tylko pogoda, ale również frekwencja. Przybyli zapowiadają, że w obchodach będą uczestniczyć również w niedzielę:
W rynku wywieszona została też wielka flaga oraz wypuszczono setki biało-czerwonych balonów.
Skąd wziął się lew z kluczami w legnickim herbie? Jakie są historie najbardziej rozpoznawalnych zabytków tego miasta? W którym z budynków nocował... Napoleon? Tego wszystkiego mogli się dowiedzieć uczestnicy obchodów organizowanych na legnickim rynku. Małgorzata Dancewicz z tamtejszego centrum kultury prognozuje, że najwięcej osób pojawi się w centrum około 16:00, gdy rozpocznie się rozwijanie najdłuższej flagi w historii miasta.
- Tyle osób potrzeba... ile osób będzie miało ochotę się w to zaangażować. Wbrew pozorom sto metrów flagi nie waży aż tyle, ile sobie wyobrażaliśmy, więc problemów technicznych podczas jej rozwijania nie będzie. Liczymy na to, że będzie dużo legniczan. Tak dużo, że nie będą się mogli przy fladze pomieścić.
Po rozwinięciu flagi z wysokości zostanie zrobione zdjęcie pamiątkowe, które trafi do kroniki miejskiej.
- Nie, nie musieliśmy zasiadać przy maszynach, żeby zszywać taką flagę. Była ona kupiona w specjalnym sklepie, który oferuje tego typu państwowe symbole – mówi Małgorzata Dancewicz:
Święto Flagi
Obchodzone jest w Polsce od 2004 roku. Wybór 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Święto flagi obchodzą też m.in Stany Zjednoczone, Meksyk, Finlandia czy Ukraina.
Znieważenie flagi
Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie Flagi Polski to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Art. 137 § 1 Kodeksu karnego w tym samym zakresie obejmuje ochroną godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny polski znak państwowy. Art. 137 § 2 k.k reguluje kwestię znieważenia lub niszczenia flag lub innych znaków państwowych obcego państwa na terenie Polski.
Ochrona prawna z tytułu Art. 137 § 2 k.k ogranicza się do znaków wystawionych publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy. Zgodnie z tak zwaną klauzulą wzajemności z art. 138 § 1 k.k znaki państwa obcego na terenie Polski są objęte ochroną jedynie w przypadku gdy państwo obce zapewnia wzajemność.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.