Ukradł cenną skałę, bo lubił ładne kamienie (ZDJĘCIA)
Złodzieje ukradli w Karkonoszach skałę, o której naukowcy piszą całe artykuły. Chodzi o „Szachownicę", niezwykły kamień wyglądający jak kawałek równo wybrukowanej drogi czy właśnie plansza szachowa. Znajdował się w lesie przy drodze z Podgórzyna do Borowic, po lewej stronie drogi, przy najostrzejszym zakręcie, w dolinie rzeki Kacza.
Jest to fragment gruboziarnistego granitu porfirowego o wymiarach 1,3 na 1,5 metra, którego górna część pokryta jest jasną żyłą aplitową, spękaną w regularne kostki.
- To jest bardzo cenny obiekt, jedyny w swoim rodzaju – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - Mam nadzieję, że się znajdzie.
Zniknięcie kamienia odkrył Tomasz Łuszpiński, działacz PTTK i geokeszer, autor strony Borowice.pl. Zgłosił to natychmiast straży leśnej nadleśnictwa Śnieżka w Kowarach.
- Tego kamienia nie można pomylić z żadnym innym, bo jest jedyny w swoim rodzaju – mówi – ma do tego założona kartę obiektu, co potwierdza, że jest cenny także z naukowego punktu widzenia.
Na razie została po nim tylko dziura.
Straż leśna, dzięki szybkiej informacji namierzyła złodzieja.
- W ciągu kilku tygodni obiekt wróci na miejsce - deklaruje Mateusz Grębowicz z Nadleśnictwa Śnieżka.
O okolicznościach kradzieży na razie niewiele wiadomo, bo są objęte tajemnicą toczącego się postępowania. Radio Wrocław dowiedziało się jednak, że sprawca przyznał się do winy, a na pytanie dlaczego ukradł cenną skałę z lasu odpowiedział, że po prostu „lubi ładne kamienie".
Szachownica stanowi blok skalny zbudowany z granitu porfirowatego z żyłą aplitową (o grubości 5 cm) na swojej górnej powierzchni. Blok skalny jest niewielki - przy podstawie ma 1,5 m długości i 1,3 m wysokości. Aplit jest spękany w regularną kostkę wzdłuż dwóch prostopadłych do siebie kierunków. Największe kostki maja wymiary 15 x 18 cm, a najmniejsze - występujące z lewej strony bloku 7 x 7 cm. W prawym dolnym rogu aplitu już nie ma i odsłonięta jest powierzchnia granitu. Widoczne są na niej wypukłe rysy naśladujące kształt kostek aplitu.
Dawniej Szachownica złożona była z dwóch połówek - jednej, którą możemy oglądać obecnie oraz drugiej, która zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. W dziwnych okolicznościach zmniejszała się ilość kostek aplitu Szachownicy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.