Niezwykła inicjatywa Orkiestry Kameralnej Leopoldinum (FILM)
Takiej promocji jeszcze we Wrocławiu nie było. Na ekranie ruchliwe skrzyżowanie, karetka pogotowia na sygnale i... skrzypek. Nie chodzi jednak o jednego z ulicznych grajków (z całym szacunkiem dla ich profesji), ale muzyka NFM Leopoldinum – Orkiestry Kameralnej.
Poniżej wyjątkowy film promujący grupę ludzi, których łączy nie tylko muzyka, ale radość, emocje, inspiracje i pasja.
- Orkiestra Kameralna Leopoldinum bardzo chętnie wykonuje późnoromantyczną i współczesną muzykę, ponieważ jest ona odbiciem naszych czasów i społeczeństwa - mówi dyrektor artystyczny orkiestry, Hartmut Rohde.
Artyści pojawiają się więc w charakterystycznych, ale zarazem nietypowych dla siebie miejscach. Bo o ile nie ma nic dziwnego w ujęciach z cerkwi przy pl. Nankiera, to już zdjęcia z ogrodu botanicznego i położonego na dachu hotelu Monopol tarasu mogą zaskakiwać. A to nie koniec, bo zobaczymy również scenkę na moście Tumskim, plac Gołębi z fontanną a nawet Sky Tower.
Na filmie pokazano także Salę Koncertową Radia Wrocław, w której muzyków można bardzo często spotkać:
W filmie wykorzystano utwory w następującej kolejności:
- Arcangelo Corelli – Concerto grosso F-dur pod dyr. Ch. Danowicza live
- Astor Piazzolla – Invierno wyk. Ch. Danowicz (z CD Dux 0904 8cho estaciones Vival/Piazzolla)
- Erich Zeisl – Scherzo and Fugue pod dyr. Ernsta Kovacica (z CD ACD 168-2 The Art. Of Fugue)
- Piotr Czajkowski – Sekstet Souvenir de Florence cz. I pod dyr. H. Rohde - live
Sky Tower: Czarowanie Wrocławia...
NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna powstała w 1978 roku nawiązując nazwą do jednego z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Europie Środkowej, słynącej ze znakomitej akustyki Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tożsamość artystyczna Leopoldinum została ukształtowana przez szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł skrzypek Karol Teutsch. Artysta ten potrafił połączyć najlepsze umiejętności indywidualnych muzyków orkiestry kameralnej oraz stworzył model szefa będącego jednocześnie wykonawcą - wirtuozem i dyrygentem.
Obecnie dyrektorem artystycznym Leopoldinum jest altowiolista Hartmut Rohde, który przejął orkiestrę po siedmiu niezwykle bogatych latach pod kierunkiem skrzypka Ernsta Kovacica. Hartmut Rohde jest profesorem w Universität der Künste w Berlinie oraz w Royal Academy of Music w Londynie a także współzałożycielem słynnego Mozart Piano Quartet.
Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w takich salach koncertowych jak m.in. Philharmonie i Schauspielhaus w Berlinie oraz na festiwalach: Flanders Festival i Europalia w Belgii, Echternach w Luxemburgu, du Perigord Noir we Francji, Estoril Festival w Portugalii oraz Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena czy Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova w Polsce.
Kameraliści NFM Leopoldinum nagrali kilkanaście płyt, z których Rossini Gala z Ewą Podleś (kontralt) otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej – Fryderyk 1999. Album Ernst Krenek – Symphonic Elegy został wysoko oceniony w tak prestiżowych czasopismach jak Diapason, Fanfare i The Strad.
Orkiestra znana jest z licznych prawykonań, w tym kompozycji napisanych specjalnie dla zespołu, m.in. Heitora Parry’ego czy Roxanny Panufnik. (źródło: www.leopoldinum.art.pl)
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.