Referendum we Wrocławiu: Pytań ma być pięć
Przedstawiciele opozycyjnych partii politycznych, rad osiedli i stowarzyszeń zamierzają złożyć wniosek w sprawie plebiscytu w biurze rady miejskiej w czerwcu. Chcą zapytać wrocławian m.in. o tym czy są za czy przeciw organizacji Igrzysk Sportów Nieolimpijskich w 2017 roku. Ten temat budzi wielkie kontrowersje. Wiceprezydent Maciej Bluj uważa, że to pytanie nie powinno się tam znaleźć:
Władze Wrocławia zapowiedziały też, że będą ujawniać umowy jakie zawiera magistrat i to już w czerwcu. Ta kwestia również ma być poruszana w referendum. Jeden z organizatorów Tomasz Owczarek mówi, że takie deklaracje i tak nic nie zmieniają:
Inicjatorzy głosowania muszą zebrać pod wnioskiem 50 tys. głosów. W pytaniach pojawi się też sprawa komunikacji miejskiej i zieleni we Wrocławiu. Pytań ma być jednak 5, a nie jak mówili wcześniej organizatorzy 4. W inicjatywę zaangażowani są m.in. politycy PiS, SLD, Partii Zieloni i przedstawiciele różnych miejskich organizacji.
Poniżej treść czterech, proponowanych pytań:
- Czy jesteś za rozbudową linii tramwajowych na Nowy Dwór, Psie Pole i Jagodno?
- Czy Wrocław powinien zrezygnować z organizacji igrzysk World Games?
- Czy Wrocław powinien opublikować internetowy rejestr umów zawieranych przez urząd?
- Czy jesteś za tym, żeby dwukrotnie zwiększyć poziom zazielenienia Wrocławia?
O planach związanych z referendum informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu. My również zadaliśmy wówczas pytanie o chęć udziału w takim plebiscycie. Przypominamy tę ankietę, bowiem nadal można w niej oddać swój głos. Jak widać, zdecydowana większość jest na "tak".
Czy wziąłbyś udział we wrocławskim referendum?
To pierwsza próba zorganizowania referendum we Wrocławiu - mówił dla portalu prw.pl profesor Jerzy Korczak z Uniwersytetu Wrocławskiego, gdy ujawniliśmy w lutym plany organizacji plebiscytu. Jeżeli zostaną zachowane wszystkie procedury, jest szansa na powodzenie akcji i nikt temu nie przeszkodzi. Zgodnie z przepisami, wniosek o referendum musi trafić do Rady Miasta. Ta może nie zgodzić się na głosowanie, ale wtedy wnioskodawcy mają prawo zaskarżyć taką uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok sądowy zastępuje unieważnioną uchwałę - wyjaśniał profesor Korczak.
Strategia rozwoju Wrocławia: Mieszkańcy dostaną głos Władze Wrocław zapowiadają, że strategia rozwoju miasta na kolejne 10 lat będzie konsultowana. Cykl spotkań z ekspertami ma rozpocząć się w pierwszej połowie kwietnia. Poruszane mają być między innymi kwestie demografii czy środowiska. Zainteresowanie budżetem obywatelskim pokazuje, że ludzie chcą decydować o tym jak ma wyglądać ich miasto - mówi Dorota Feliks z centrum rozwoju społecznego. Szczegółowy harmonogram spotkań ma być znany w przyszłym tygodniu. |
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.