Wałbrzych ma ulicę Ayrtona Senny (POSŁUCHAJ)
Legendarny brazylijski kierowca wyścigowy swój kawałek Wałbrzycha dostał w dzielnicy Rusinowa. Ulica jest bardzo krótka i mieści się przy niej Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych. Rzecznik ratusza Arkadiusz Grudzień mówi, że gdy pojawiła się taka propozycja, nie wahali się ani chwili.
Przy ulicy nie ma żadnych domów mieszkalnych, dlatego zmiana nie będzie się wiązała z żadnymi kosztami, np. wymiany tablic lub dowodów.
Z uzasadnienia uchwały, którą dzisiaj przyjęli wałbrzyscy radni: „Ayrton Senna przez wielu ekspertów i zawodników uważany jest za najlepszego kierowcę wszech czasów. Jest także jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób związanych z Formułą 1, nie tylko za dokonania sportowe, ale dla milionów fanów był również wielkim człowiekiem. Dzięki założonej przez siebie fundacji (Ayrton Senna Foundation), mającej na celu niesienie pomocy młodzieży w Brazylii i na całym świecie, wyedukowano 12 milionów dzieci pochodzących z ubogich rodzin. Dzisiaj Senna wciąż ma wpływ na losy wielu ludzi; stał się symbolem nadziei dla milionów rodaków oraz przykładem profesjonalizmu i człowieczeństwa. Biorąc pod uwagę, iż proponowana nazwa ulicy Ayrtona Senny dotyczy gruntów prywatnych wnioskodawcy, która to ulica prowadzi do „Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych”, a także osobiste związki Jerzego Mazura z wyścigami Formuły 1, podjęcie uchwały jest w pełni uzasadnione”.
Władze miasta do tego pomysłu przekonał były kierowca rajdowy Jerzy Mazur. Radiu Wrocław mówi, że w ten sposób chce promować miasto oraz postać legendarnego Brazylijczyka:
Rajdowe tradycje są w regionie silne. W niedalekim Walimiu swoją ulicę od ponad trzech lat ma Janusz Kulig. To kilkukilometrowy odcinek w kierunku Przełęczy Walimskiej (obejmujący także tak zwaną patelnię walimską). Stoi tam również tablica upamiętniająca legendarnego polskiego rajdowca.
A jak, w ujęciu statystycznym, wyglądają wrocławskie ulice?
- Najdłuższa wrocławska ulica to: Osobowicka - ma 6 kilometrów i 100 metrów. Najkrótsza to ulica Jana Żiżki - znajduje się na Śródmieściu i ma ledwo 33 m długości.
- A jeśli już przy długości jesteśmy: Najdłuższa nazwa wrocławskiej ulicy to - trzeba nabrać dużo powietrza w płuca: Rondo Dwudziestej siódmej Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i mieści się na Gądowie.
- Najkrótsza nazwa to ulica Róż. Te trzy literki na szyldzie można znaleźć na Brochowie.
Najczęściej patroni wrocławskich ulic to... nie wiadomo co. Aż 37% ciężko zaliczyć do jakiejkolwiek kategorii. Na drugim miejscu są ludzie - na 24% szyldów jest jakieś nazwisko, 23% to nazwa geograficzna, 9% to Pierwiosnki i Żubry czyli rośliny i zwierzęta, a 3% to nazwy zawodów - te zwłaszcza królują w okolicach rynku zgodnie ze średniowieczną tradycją cechową - Kuźnicza, Szewska i Rzeźnicza.
- Najwięcej ulic jest w dzielnicy Fabrycznej - co trzecia wrocławska ulica znajduje się właśnie w tej dzielnicy, co 4 na Krzykach
- Najmniej ulic jest na Starym mieście - ledwie 9%
Wrocław: Baśniowa kraina na Biskupinie Gdzie przed II wojną światową mieszkały Kopciuszek i Królewna Śnieżka? Dokąd wracał ze swoich podróży Tomcio Paluch? Gdzie pląsały rusałki i nimfy? Na wrocławskim Biskupinie! Pełen spis dawnych nazw ulic znajdziecie TUTAJ |
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.