W marcu w Światowidzie
Światowid Klasycznie - Stoltzer Ensemble
10.03.2015 godz. 18.30,
wstęp 8 zł/ z karta seniora 5 zł
ODT Światowid, ul. Sempołowskiej 54A, Wrocław
W marcowej odsłonie cyklu Światowid Klasycznie usłyszymy muzykę dawną w wykonaniu Stoltzer Ensemble.
Ten męski kwartet tworzą: Maciej Gocman - tenor, Radosław Pachołek - kontratenor, Piotr Karpeta - baryton, Rafał Chalabala – bas, wrocławscy muzycy, członkowie znakomitych zespołów: Cantores Minores Wratislavienses, Ars Cantus oraz chóru Narodowego Forum Muzyki, na co dzień specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej. Stoltzer Ensemble działa w ramach instytucji Wrocławscy Kameraliści.
Repertuar zespołu obejmuje dawną muzykę polską (J. Liban, Mikołaj z Radomia, B. Pękiel, G.G. Gorczycki), kompozycje Stoltzera (m. in. Te Deum, Missa duplex, psalmy, hymny i pieśni świeckie), kompozytorów europejskich okresu renesansu, baroku i klasycyzmu, lecz najczęściej przez nich wykonywaną jest jednak muzyka romantyczna (F. Mendelssohn, R. Schumann, Fr. Schubert, St. Moniuszko) i późniejsza.
Patronem Stoltzer Ensemble jest renesansowy kompozytor i kapelmistrz wrocławskiej katedry Thomas Stoltzer (1475 Świdnica – 1526 Znojmo), autor pierwszego w historii muzyki wielogłosowego opracowania hymnu Te Deum.
w programie m. in. utwory: G. G. Gorczyckiego, F. Mendelssohna oraz F. Schuberta
BEZ ZOBOWIĄZAŃ
Performance
12 marca 2015 r. godz. 18.00, wstęp wolny
Galeria ODT Światowid
ODT Światowid, ul. Sempołowskiej 54A, Wrocław
Performance BEZ ZOBOWIĄZAŃ jest pierwszym w tryptyku performatywnym, który odnosi się do niewygodnych i zarazem bardzo bliskich każdemu człowiekowi kwestii. Odbiorca tego performance'u zostaje postawiony w obliczu wyboru i nie ma możliwości ucieczki, ponieważ nawet jego bierność jest wynikiem decyzji, którą musi podjąć.
To, co dla performerki jest najważniejsze, w tym jak i w innych działaniach, to wywołanie oddźwięku między ludźmi, którzy mijają się każdego dnia na ulicy, w sklepie, w restauracji. W świecie bombardowanym bodźcami artystka stara się stworzyć sytuację, wobec której nikt nie będzie mógł przejść obojętnie, a podjęta decyzja wywoła refleksję dotyczącą nurtujących ją spraw i być może doprowadzi do przewartościowania czyjegoś życia. Sytuacja wyzwania, którą kreuje, pozwala jej wytworzyć dyskomfort wśród publiczności, a to właśnie ów dyskomfort jest dobrym gruntem do jakichkolwiek rozważań.
Maja Ziarkowska (Okamgnienie) - laureatka ubiegłorocznej FAMY, autorka dwóch monodramów wystawianych na wielu przeglądach i scenach alternatywnych Bydgoszczy, Poznania i Wrocławia, z których jeden (DZIE) nagrodzony został Srebrnym Monodramem w 2012 roku na Ogólnopolskich Spotkaniach Jednego Aktora w Bydgoszczy. Studentka intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie eksperymentuje z nowymi środkami wyrazu. Jej artystycznej aktywności przyświecają słowa Sloterdijk'a: "pierwotną wspólną aktywnością ludzką nie jest polowanie, seks, wychowywanie dzieci, i na pewno nie rolnictwo, hodowla czy przemysł ale wytwarzanie oddźwięku między tymi, którzy żyją razem." W 2011 roku zagrała w Berlinie w spektaklu pt. „Ambasada" z Teatrem Usta Usta z Poznania. Związana z Teatrem Porywaczy Ciał z Poznania. „BEZ ZOBOWIĄZAŃ" to jej pierwszy performance, który zaprezentowała w ramach Performance-Art Jam Session w Dragonie w Poznaniu w 2012 roku.
GRAFIKA NA WEEKEND
warsztaty graficzne dla dzieci (wiek 8+), młodzieży i dorosłych
14-15 marca 2015; godz. 10.00-14.00 , wstęp: 15 zł od osoby
obowiązują zapisy: tel. 71 322 13 55
Pracownia Grafiki Artystycznej ODT Światowid ul. Szczytnicka 51 Wrocław
Monotypia, linoryt, akwaforta, sucha igła - to tylko kilka z wielu technik grafiki artystycznej, a weekendowo-warsztatowe spotkanie w Pracowni Grafiki jest okazją, by samodzielnie zmierzyć się z którąś z nich! Podczas zajęć prowadzonych przez Martę Lech uczestnicy mogą zarówno realizować swoje autorskie pomysły, jak i wybrać jeden z proponowanych przez instruktorkę tematów. Pracownia Grafiki Artystycznej ODT Światowid czynna jest w każdy drugi weekend miesiąca, zapraszając na warsztaty zarówno swoich stałych jak i nowych uczestników. Sama instruktorka także świętuje ostatnio tryumfy jako artystka – niedawno jej grafika ,,03.08." została uhonorowana nagrodą główną 4 Międzynarodowego Triennale Grafiki i Rysunku w Bangkoku (Tajlandia).
JEDNEGO SERCA TAK MAŁO...
koncert charytatywny
15 marca 2015 godz. 18.00, wstęp 30 zł do nabycia przed koncertem lub pod adresem mailowym: [email protected]
ODT Światowid, ul. Sempołowskiej 54A, Wrocław
Monika Wiśniowska-Basel, wokalistka związana m.in z grupą Soul City, do udziału w koncercie zaprosiła grupę swoich przyjaciół - artystów. Zagrają wspólnie koncert, z którego cały dochód zasili zakup wyspecjalizowanego sprzętu C-eye do kontaktu z otoczeniem dla sparaliżowanej czterokończynowo Mamy Moniki.
Pani Barbara 8 lat temu doznała wylewu. Przez długi czas była w śpiączce, potem lekarze uznali jej stan za wegetatywny. Po latach ogromnej determinacji Rodziny udało się dotrzeć z panią Basią do Bydgoszczy. Tam w specjalistycznej klinice przeprowadzone zostały badania, które udowodniły, że pacjentka czuje i rozumie, co się dzieje wokół niej, ale nie jest w stanie zakomunikować tego na zewnątrz. Z dnia na dzień Mama Moniki z pacjenta wegetatywnego stała się pacjentem z zespołem zamknięcia, a to wszystko dzięki systemowi C-eye, z którym nawiązała w klinice współpracę. System C-eye jest opracowany specjalnie dla tego rodzaju potrzeb. Opiera się na interakcji wzrokowej pacjenta z wyświetlaną na ekranie treścią, Urządzenie śledzi ruchy gałek ocznych a długotrwałe skupienie wzroku w danym punkcie skutkuje zaznaczeniem danej ikony.
Gramy dla Mamy Moniki:
wystąpią: NATALIA LUBRANO, ALICJA JANOSZ, GIRLS ON FIRE, JOANNA REKTOR, JOANNA KWAŚNIK, ANNA NIEŁACNA, WERONIKA STASIAK
oraz zespół w składzie :
Tomasz Basel, Michał Wilczyński, Tomasz Garbera, Łukasz Matyasik
koncert i towarzyszącą mu aukcję dzieł sztuki (m.in. obrazu Andrzeja Tylkowskiego) poprowadzi LESZEK GORSKI
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.