Która ulica ma najdłuższą nazwę, a która trzy litery? (RAPORT)
Już same skróty funkcji, które pojawiają się w świecie wrocławskich ulic potrafią przyprawić o zawrót głowy. Brzmi to jak niezły szyfr: "adm. sąsiaduje z bp. i prowadzi do bł. czy hr". Bo mamy ulicę admirała i biskupa, jest też błogosławiony Czesław czy hrabia Fredro.
- Najdłuższa wrocławska ulica to: Osobowicka - ma 6 kilometrów i 100 metrów. Najkrótsza to ulica Jana Żiżki - znajduje się na Śródmieściu i ma ledwo 33 m długości.
- A jeśli już przy długości jesteśmy: Najdłuższa nazwa wrocławskiej ulicy to - trzeba nabrać dużo powietrza w płuca: Rondo Dwudziestej siódmej Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i mieści się na Gądowie.
- Najkrótsza nazwa to ulica Róż. Te trzy literki na szyldzie można znaleźć na Brochowie.
Najczęściej patroni wrocławskich ulic to... nie wiadomo co. Aż 37% ciężko zaliczyć do jakiejkolwiek kategorii. Na drugim miejscu są ludzie - na 24% szyldów jest jakieś nazwisko, 23% to nazwa geograficzna, 9% to Pierwiosnki i Żubry czyli rośliny i zwierzęta, a 3% to nazwy zawodów - te zwłaszcza królują w okolicach rynku zgodnie ze średniowieczną tradycją cechową - Kuźnicza, Szewska i Rzeźnicza.
- Najwięcej ulic jest w dzielnicy Fabrycznej - co trzecia wrocławska ulica znajduje się właśnie w tej dzielnicy, co 4 na Krzykach
- Najmniej ulic jest na Starym mieście - ledwie 9%
Wrocław: Baśniowa kraina na Biskupinie Gdzie przed II wojną światową mieszkały Kopciuszek i Królewna Śnieżka? Dokąd wracał ze swoich podróży Tomcio Paluch? Gdzie pląsały rusałki i nimfy? Na wrocławskim Biskupinie! Pełen spis dawnych nazw ulic znajdziecie TUTAJ |
Jak już tak po wrocławskich ulicach sobie śmigamy - to najwyższy punkt miasta to Maślice 155 metrów n.p.m., obok po sąsiedzku jest punkt najniższy - to Pracze odrzańskie położone 50 metrów niżej na wysokości 105 metrów n.p.m.
Wrocław się nam mocno rozrastał do połowy lat 70. Wtedy w roku 70. i 73. dołączono do miasta miedzy innymi Jagodno - które było wciąż z 23 domami, otoczone polami uprawnymi. w skład Wrocławia weszły Strachowice, Jarnołtów, Rędzin Świniary, Zakrzów, Wojnów, Polanowice czy Mokra. W rezultacie Wrocław od lat 70 jest miastem o dużej powierzchni ale także z dużym procentem terenów rolnych - dziś 30% miasta stanowią pola. Największe wrocławskie osiedle - przez statystyków zwane inaczej obrębem ewidencyjnym to Rędzin - ma aż 1200 ha, tyle że to głównie łąki zresztą niezbyt przyjemnie pachnące polami irygacyjnymi. Co ciekawe osiedle Rędzin jest większe od dzielnicy Stare Miasto. Najmniejszy jest Rakowiec na Krzykach - ma ledwo 49 ha.
Jak już o gruntach rolnych i innych mówimy - to najbardziej zielono jest na Fabrycznej - tu jest 9 parków, 8 mają Krzyki, 6 Śródmieście - tylko po 2 Psie Pole i Stare Miasto. Najmniejszy Park jest w Fabrycznej to park Langiewicza, Największy to oczywiście Park Szczytnicki, a najstarszy - to dla wielu będzie niespodzianka - to niepozorny park na Brochowie - założony jeszcze w średniowieczu przez Ojców Augustianów.
Widok z Sky Tower (fot. Op/Wikipedia)
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.