Wałbrzych: Lokatorzy zalegają za czynsz 112 mln złotych
Nie płacą od lat, albo nocą przejmują pustostany. Jedna trzecia lokali należących do gminy jest zajęta nielegalnie. To ponad cztery i pół tysiąca mieszkań, głównie w starszych dzielnicach miasta. Ludzie mieszkają tak latami, gmina w walce z tym procederem jest praktycznie bez szans. Zadłużenie czynszowe mieszkańców rośnie lawinowo. W tym roku przekroczyło 110 milionów złotych!
Posłuchajcie materiału:
- Miasto w walce z tym procederem jest praktycznie bezsilne. Przeszkodą są pieniądze – mówi Jolanta Pabisz z biura lokalowego:
Dług rośnie, gmina windykuje. - Nie płacimy bo nie mamy z czego lub nie mamy za co - mieszkańcy mówią wprost:
Jolanta Pabisz: - Bierzemy pod uwagę to, że ludzie mogą nie mieć pieniędzy na czynsz. Dlatego można te opłaty zamienić na świadczenie rzeczowe, chociażby w ramach programu odpracuj swój dług. Jeżeli chodzi o miniony rok to podpisaliśmy prawie 600 porozumień o rozłożenie długu na raty. Daję to kwotę ponad dwóch i pół miliona złotych. Zostało podpisano ponad 150 umów w ramach programu odpracuj swój dług. Ludzie w ubiegłym roku odpracowali w ten sposób około 780 tysięcy złotych zaległości. W ubiegłym roku umorzyliśmy także około miliona złotych należności czynszowych.
Mieszkaniowe liczby Wałbrzycha: |
|
Statystyki nie kłamią. Dane z większości spółdzielni, wspólnot i zarządów budynków komunalnych wskazują na zaledwie 30-40-procentowy odsetek dłużników, którzy nie są w stanie opłacać czynszu ze względu na biedę. Pozostałe 2/3 zadłużonych lokatorów zalega z płatnościami, bo woli wydać pieniądze na wycieczkę zagraniczną lub np. nowy telewizor. Regułą jest, że w okresie letnim średnie zaległości lokatorów wzrastają, bo pierwszeństwo daje się potrzebom urlopowym.
We Wrocławiu z opłatami za czynsz zalega kilkanaście tysięcy rodzin. Ich zadłużenie przekracza 100 milionów złotych. Od ponad roku w mieście działa program "Praca za długi"; cieszy się sporym zainteresowaniem. Przez pierwsze trzy miesiące swój udział w nim zgłosiło ponad 200 osób. Odpracowały zadłużenie w wysokości 35 tysięcy złotych. Wrocław miał już wcześniej program dla dłużników - nie cieszył się jednak powodzeniem. Przewidywał on anulowanie 70 procent zadłużenia po spłaceniu 30. Skorzystało z niego tylko 170 rodzin.
Program dla dłużników ma kilka polskich miast. W Łodzi warunkiem udziału w "odpracowaniu długu" jest wysokość zadłużenia. Nie może on przekraczać 10 tysięcy złotych. Długi Łodzian wynoszą 241 milionów złotych. Zadłużonych jest 21 tysięcy najemców i użytkowników lokali mieszkalnych. W Gdańsku, gdzie także można odpracować długi, przeterminowane zobowiązania wynoszą ponad 100 milionów złotych. Dłużnicy "odpracowali" tam już ponad 6 milionów złotych.
Długi można odpracować także w Legnicy. Zadłużenie mieszkań komunalnych wynosi tam 43 miliony złotych. Na 6 tysięcy lokali około 2 tysięcy ma zaległości czynszowe przekraczające okres 3 miesięcy. Leszek Mordarski
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.