Plejada gości w teatralno-muzycznym Radiu Wrocław Kultura
Paweł Palcat, aktor i reżyser, związany z legnickim teatrem, ale artystycznie także podróżujący, na przykład do Koszalina, gdzie spodobała się jego inscenizacja nagrodzonej Angelusem książki-reportażu Swietłany Aleksijewicz WOJNA NIE W SOBIE NIC Z KOBIETY. Palcat współtworzył kiedyś we Wrocławiu offowy Teatr Zakład Krawiecki, brawurowo wcielał się w drag-queen w monodramie ROXXY 2 HOT, a potem wyfrunął do Legnicy. Publiczność go uwielbia, jurorzy doceniają za role i prace reżyserskie (ZROZUMIEĆ H, INNY CHŁOPIEC, Bombę sezonu 2014 zdobył za rolę Henryka w CZŁOWIEKU NA MOŚCIE). Właśnie został nominowany do Nagrody wARTo.
- Mój nowy projekt będzie miał bardzo osobisty wymiar - zapowiada Palcat. - Zainspirował mnie spektakl "Ja nie jestem ładna" Angeliki Liddel, który zobaczyłem na ostatniej edycji Festiwalu Dialog. Scenariusz piszę sam, reżyseruje Lech Raczak. Premiera w przyszłym sezonie.
Piotr Rudzki - kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, teatrolog, literaturoznawca, adiunkt Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książek. Opowiada m.in. o najnowszej premierze Polskiego. W sobotę na Scenie im. Grzegorzewskiego BURZA w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Czy będzie to kolejny spektakl według Shakespeare'a (jak kontrowersyjny KRONOS według Gombrowicza), czy jednak adaptacja? Wiadomo, że Prospero jest kobietą (Ewą Skibińską) - podobnie jak w filmie Julie Taymor (z Helen Mirren) - a Halina Rasiakówna królem (albo królową) Neapolu.
- To będzie opowieść o władzy, która dotyka stosunku do seksu, do pożywienia, do nagości - mówi Piotr Rudzki. - Prospero gra pozostałymi bohaterami jak lalkami. To będzie też nowoczesna baśń, rozgrywająca się w podwojonej, potrojonej rzeczywistości. A co po BURZY? - Po "Burzy" czeka nas premiera III cz. "Dziadów" w reżyserii Michała Zadary. Na tyle w tym sezonie wystarczy nam środków. Ale może pojawi się coś więcej - Paweł Demirski pisze dla nas tekst, który ma wyreżyserować Monika Strzępka. Wiemy, że to ma być farsa - być może po premierze "Nieboskiej komedii" oboje chcą odpocząć od ciężkiego kalibru tematów. No i "Oni" w reżyserii Pawła Świątka, której to premierze mogłaby towarzyszyć debata o Witkacym.
Grzegorz Mazoń - po raz drugi nominowany do wARTo aktor i kompozytor z Wrocławskiego Teatru Lalek. Mozart w trampkach (CZARODZIEJSKI FLET) i Samuel Twardowski przeżywający rozwód rodziców (SAM, CZYLI PRZYSPOSOBIENIE DO ŻYCIA W RODZINIE). Muzyk-samouk, aktor po wrocławskiej PWST. Gra dużo, nie tylko na scenie macierzystej. Napisał muzykę do Capitolowej UMWUKI, w której na żywo towarzyszy koleżankom i kolegom. My mamy jeszcze w pamięci występy w KLAUSSIE DER GROSSE i STATKU BŁAZNÓW.
- Jestem muzycznym samoukiem - mówi Grzegorz Mazoń. - Przez cztery lata uczyłem się w szkole muzycznej gry na flecie prostym, ale mój świat to instrumenty klawiszowe. Największym wyzwaniem była dla mnie muzyka do "Umwuki" - zwykle sam wykonuję swoje utwory, a tutaj musiałem zaaranżować kompozycję na muzyków. Do tej współpracy doszło dzięki mojej przyjaźni z Janem Naturskim, z którym znamy się od czasu liceum.
Spotkanie z Małgorzatą Gorol - kolejną kandydatka do tegorocznej nagrody wARTo w kategorii Teatr. Aktorka pochodzi z Górnego Śląska (nazwisko zobowiązuje), skończyła krakowską PWST. Niemal zaraz po studiach znalazła przystań we wrocławskim Teatrze Polskim. Błysnęła w MITOLOGIACH jako modelka, mignęła w ZACHODNIM WYBRZEŻU (niema rola Abada), ostatnio olśniła jako Elfriede V w PODRÓŻY ZIMOWEJ w reż. Pawła Miśkiewicza (nie można tego przegapić!). W BURZY jest Mirandą. Cóż, niektórzy (niektóre) to dzieci szczęścia. - Moja Miranda będzie współczesną dziewczyną, obserwatorką wydarzeń na wyspie - zdradza Małgorzata. - Ze wszystkich podróży, jakie odbyłam z zespołem Teatru Polskiego, w którym jestem od niemal dwóch lat, ta właśnie wydaje mi się najbardziej inspirująca.
W cyklu Europejska Stolica Kultury na antenie Radia Wrocław Kultura: Rafał Koziński, współtwórca wysoko (podobno wyżej niż wrocławska) ocenionej aplikacji Lublina w konkursie o ESK. Rozmawiamy o idei ESK, no i pytamy: Co lubelskiego animatora przygnało do Wrocławia? Zdrada, transfer, kooperacja?
- Tak, Byłem jednym z twórców lubelskiej aplikacji, teraz podobnie jak pozostali przedstawiciele miast, które przegrały z Wrocławiem, wspieramy wrocławski projekt - deklaruje Koziński.
- Współpracuję przy organizacji "Koalicji miast" i przy lwowskiej prezentacji, która ma pokazać nową, świeżą twarz ukraińskiej kultury.
Joanna Wiśniewska i Szymon Nygard, absolwenci wydziału lalkarskiego wrocławskiej PWST, którzy zapraszają na swój spektakl "Szóste Cudzołóż! Plastyczny thriller erotyczny", który będzie można zobaczyć 6 lutego o 19 i 7 lutego o 17 i 19 w sali 124 szkoły aktorskiej przy Braniborskiej. Wstęp wolny - bilety trzeba jednak wcześniej zarezerwować. - To opowieść o relacji kobiety i mężczyzny, nieoczywistej, o nieustalonej chronologii, w której wspomnienia mieszają się tym, co rozgrywa się z czasem rzeczywistym - mówi Nygard. A Wiśniewska dodaje: - To będzie teatr plastyczny, w każdym możliwym ujęciu: poprzez ruch, scenografię, kostium, obecność lalki na scenie.
Christian Danowicz - skrzypek, urodzony w Buenos Aires solista i koncertmistrz Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum. Uwielbia tango, ostatnio wydał album z muzyką francuskich kompozytorów. - To wyraz tęsknoty za krajem dzieciństwa - przyznaje Christian, który w wieku 4 lat przeprowadził się z rodzicami do Francji.
Dyrygent, laureat konkursów skrzypcowych. Wirtuoz o szerokich zainteresowaniach i możliwościach. W Polsce studiował (warszawska Akademia Muzyczna) i tak już zostało.
Najbliższy koncert Leopoldinum za 2 tygodnie:
W weekend rządzi Eugeniusz Oniegin, a raczej Tatiana, jak chciał pierwotnie nazwać swoją operę Piotr Czajkowski. Rozmowy z twórcami najnowszej premiery Opery Wrocławskiej:
Scenograf Paweł Dobrzycki
Dyrygent Marcin Nałęcz-Niesiołowski
Sceniczne Tatiany: Magdalena Molendowska i Joanna Zawartko
Reżyser Yury Alexandrov (tłumaczy Anna Ursylenko)
Dyrektor Ewa Michnik
I jeszcze jedno zaproszenie teatralne: Kamila Klamut opowiada o spektaklu CAMILLE w ramach Monosytuacji w Sali Laboratorium w Instytucie Grotowskiego (tytułowa Camille to sławna i nieszczęsna rzeźbiarka Camille Claudel). - Claudel ostatnie 30 lat swojego życia spędziła w zakładzie psychiatrycznym. Myśląc o niej, przywołuję niektóre fakty z jej życia i zastanawiam się, jak je nazwać, ubrać we własną wrażliwość - mówi aktorka Teatru ZAR.
DO USŁYSZENIA w RADIU WROCŁAW KULTURA ZA TYDZIEŃ W PROGRAMIE O TEATRZE/MUZYCE/OPERZE!
AUDYCJA KULTURA DAB+ TEATR I MUZYKA w RADIU WROCŁAW KULTURA WE WTORKI MIĘDZY 15 a 19. Słuchać można w Internecie, na aplikacji mobilnej oraz dzięki odbiornikom z systemem DAB+. Zapraszają Magda Piekarska i Grzegorz Chojnowski, także na radiokultura.prw.pl
Słuchaj Radia Wrocław Kultura (link do streamu jest dostępny TUTAJ)
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.