Związkowcy z banku BGŻ grożą strajkiem
Bankowcy w strachu. W związku z planowanym na pierwsze półrocze tego roku połączeniem Banku Gospodarki Żywnościowej z BNP Paribas Bakiem Polskim coraz głośniej mówi się o grupowych zwolnieniach. Zarząd firmy na razie nie chce zdradzać żadnych szczegółów. Związkowcy grożą strajkiem. Według naszych informacji, zlikwidowany może być region południowo-zachodni z centrum we Wrocławiu. 35 oddziałów z Dolnego Śląska i części lubuskiego przydzielono dwóm regionom w Katowicach i Szczecinie.
Nie wiadomo, ilu bankowców jest zagrożonych utratą pracy, w obu firmach zatrudnionych jest blisko 8 tysięcy osób. Zaniepokojeni pracownicy mówią, że fuzja coraz bliżej, a oni nie mają żadnych oficjalnych informacji. Wszyscy chcą pracować, a jeśli to niemożliwe, oczekują godziwych odpraw - wyższych niż ustawowe. Zarząd Banku BGŻ w przysłanym do nas stanowisku podkreśla wolę kontynuacji konstruktywnego dialogu i deklaruje, że dołoży należytej staranności, aby osiągnąć porozumienie. Związkowcy mówią, że w rozmowach doszło do impasu, już weszli w spór zbiorowy z firmą, jeśli nie dojdzie do porozumienia grożą strajkiem - na razie to być protest wewnętrzny i klienci nie odczują jego skutków.
Oto oświadczenie Zarządu Banku BGŻ
W Banku BGŻ trwają prace przygotowawcze zmierzające do połączenia z BNP Paribas Bankiem Polska. Spodziewamy się, że fuzja prawna banków nastąpi w 1. półroczu 2015 r., co jest oczywiście uwarunkowane otrzymaniem odpowiednich zgód, m.in. Komisji Nadzoru Finansowego. Od początku wspomnianych powyżej prac, Zarząd Banku jest w stałym kontakcie ze związkami zawodowymi, informując o bieżących krokach i kierunkach zmian.
Zgodnie z najlepszymi praktykami rynkowymi, Bank zaplanował również przeprowadzenie negocjacji ze związkami zawodowymi w sprawie warunków zwolnień. Na prośbę związków zawodowych Bank zintensyfikował prace i przyspieszył pierwotnie zakładany termin rozpoczęcia negocjacji, proponując datę 10 lutego. Niestety związki zawodowe uznały tą datę za zbyt odległą. W odpowiedzi na tę propozycję 7 stycznia przedstawiły swoje roszczenia w trybie sporu zbiorowego. Jednocześnie, związki zawodowe poinformowały, że w razie nieuwzględnienia wysuniętych przez związki zawodowe żądań, zostanie ogłoszony strajk. Roszczenia związków zawodowych dotyczą jedynie dwóch aspektów: odpraw dodatkowych poza odprawami ustawowymi oraz premii restrukturyzacyjnej dla wszystkich pracowników. Natomiast zdaniem Zarządu Banku przedmiotem negocjacji powinien być kompleksowy pakiet osłon dla
zwalnianych pracowników.
Zarząd Banku BGŻ podkreśla swoją wolę kontynuacji konstruktywnego dialogu i dołoży należytej staranności, aby osiągnąć porozumienie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.