Muzeum Narodowe w 2015 roku (PLANY, WYSTAWY)
To będzie ciekawy i pracowity rok - deklarują pracownicy Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Właśnie ogłoszono plany placówki na 2015 rok. Na odwiedzających czekać będą m.in. wystawy poświęcone sztukom metalu doby modernizmy, gotyckich rzeźb drewnianych, czy ikonografii Śląska. A w czerwcu obchody 30-lecia udostępnienia wrocławianom Panoramy Racławickiej. - Najciekawiej zapowiada się wystawa "Stwórcze Ręce" na, która muzeum zaprasza już od 16 marca - mówi dyrektor muzeum Piotr Oszczanowski:
"Stwórcze ręce" to pierwsza wystawa prezentująca mało znaną i w niewielkim stopniu zbadaną twórczość artystów-rzemieślników działających na Śląsku w 1. połowie XX w. Pokazanych zostanie prawie 200 dzieł sztuki – secesyjnych, w stylu art déco i modernistycznych (na zdjęciu obok - Monstrancja Ericha Adlofa). - Chcemy przypomnieć wspaniałe dzieła tamtego okresu i odkryć współczesnym postaci ich twórców – wybitnych, ale zapomnianych wrocławskich artystów, m.in. złotników Ericha Adolfa i jego syna Hansa oraz autora wielu dzieł kowalstwa artystycznego Jaroslava Vonkę – wyjaśnia Oszczanowski.
Natomiast od piątku można już oglądać wystawę Niebieska flasza - piktorialny walor fotografii od 1914 roku lwowskiego artysty Henryka Mikolascha. „Niebieska flasza” to jedno z najsłynniejszych dzieł polskiej fotografii artystycznej. Unikatową odbitkę tej fotografii autor wykonał w technice trójwarstwowej „gumy”, czyli przy użyciu światłoczułych związków dwuchromianu zawieszonych w roztworze gumy arabskiej. Technika ta umożliwia wprowadzanie różnych pigmentów w kolejnych etapach i ostateczne uzyskanie wielobarwnego obrazu. Przypadająca w 2014 r. setna rocznica powstania Niebieskiej flaszy stała się okazją do ogłoszenia konkursu na współczesne prace fotograficzne inspirowane tą techniką. Muzeum Narodowe chciało w ten sposób przypomnieć współczesnej publiczności postać Henryka Mikolascha, który od 1903 r. był wiodącą postacią w Lwowskim Towarzystwie Fotograficznym, a od 1921 r. wykładowcą fotografii na Politechnice Lwowskiej. Po II wojnie światowej znaczny zespół prac tego artysty, w tym Niebieska flasza, znalazł się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Na konkurs napłynęło 141 propozycji, z których do prezentacji na wystawie zakwalifikowano 47. Oprócz nich zwiedzający mogą zobaczyć prace 20 uznanych fotografików zaproszonych do udziału w wystawie przez kuratora Adama Sobotę.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.