Maria Woś - nasza radiowa koleżanka, znowu wyróżniona!
To nowa nagroda przyznana przez środowisko dziennikarskie. Naszą radiową felietonistkę wyróżniono za całokształt pracy. Przy przyznaniu nagrody brano pod uwagę 3 kryteria: prawdę ,przyzwoitość i pasję - mówi nam Tomasz Orlicz, prezes Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Dlatego - jak dodaje Orlicz- nagroda ma formę szklaną, krystalicznie czystą. Zaprojektowała ją wrocławska artystka Katarzyna Gęborys z ASP. Do tego dołączono czek na dwa tysiące złotych.
MARIA WOŚ urodziła się 22 marca 1934 r. we Lwowie. W czerwcu 1946 r. ekspatriowana do Wrocławia. W latach 1951-1955 studiowała polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez trzy lata pracowała jako nauczycielka języka polskiego w IX LO we Wrocławiu. Później trafiła do Rozgłośni Wrocławskiej Polskiego Radia. Pracowała kolejno w redakcjach: Łączności ze Słuchaczami, Młodzieżowej, Oświatowej i Literackiej.
Za swoje najcenniejsze przygody zawodowe tego okresu uważa redagowanie w latach 1965-1969 razem z utalentowanymi młodymi ludźmi cyklicznej audycji "My Nastolatki"oraz w latach 1976-1981 udział w ogólnopolskim cyklu radiowych lekcji języka polskiego "Radio-Szkole". Wielką radość sprawiało jej także przygotowywanie oprawy muzycznej audycji literackich.
W stanie wojennym odeszła z radia i pracowała jako nauczycielka polskiego kolejno w kilku liceach. Jednocześnie uczestniczyła w działalności Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego , obserwując i dokumentując procesy polityczne. Wiosną 1989 r. na zaproszenie Komitetu Obywatelskiego w kilkuosobowym zespole realizowała radiową kampanię wyborczą Solidarności. Po wygranych wyborach wróciła do radia (w 1990 r.), z którym jest związana do dziś.
Do roku 2005 uprawiała różne gatunki radiowe. Jej ostatnią audycją "dźwiękową" był przygotowany razem z Leszkiem Długoszem tryptyk na dwudziestopięciolecie Solidarności - "Cud Sierpniowy" - 29,30,31.08.2005 r. Odtąd uprawia już tylko felieton. Ich część ukazała się w książkach: "Felietony radiowe. Duszeczko, nie graj łokciami"(Atut 2006) i "Pomnieć-przypomnieć-zapomnieć" (Atut 2010).
W 2003 r. dziennikarze z Wrocławskiego Oddziału SDP i syndykatu SDRP wyróżnili ją Nagrodą im. Tadeusza Szweda. W 2008 r. minister kultury nadał jej Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Ponadto odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (2006) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).
Felietonów Marii Woś można słuchać w każdy czwartek w programie "Wieczór z kulturą" po godzinie 19.00.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.