Służby w strachu przed planowaną blokadą DK 8
Zablokowana ósemka to proszenie się o tragedię. Tak na specjalnym spotkaniu we Wrocławiu przedstawiciele służb, urzędu wojewódzkiego i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ocenili planowany na 19 grudnia protest w 8 miejscowościach położonych wzdłuż krajowej ósemki. - Tą trasą poruszają się nie tylko samochody osobowe, ale także ciężarówki przewożące materiały niebezpieczne - mówi Zbigniew Piasecki z komendy wojewódzkiej straży pożarnej we Wrocławiu:
To spowoduje, że służby nie będą miały jak dojechać do miejsca wypadku. GDDKiA planuje na poniedziałek zaprosić do siebie organizatorów, aby wytłumaczyć im zagrożenie. Generalną dyrekcję poparła policja, straż pożarna i urząd wojewódzki. - O ile dojdzie do protestu, będziemy dokładnie przyglądać się sytuacji - zapewnia podinspektor Piotr Roesler z dolnośląskiej komendy policji:
Protesty planowane są na piątek, 19 grudnia. Organizatorzy planują rozpocząć w Kobierzycach o godz. 12.30. Później będą przemieszczać się na południe. Skończą w Dusznikach Zdroju o godz. 14.30. Protestujący będą non stop chodzić po przejściach dla pieszych. Na razie wiadomo, że blokady ustawione będą w ośmiu miejscach. Protestujący chcą zwiększenia bezpieczeństwa na krajowej ósemce. Na razie opracowywane jest studium stworzenia alternatywnego korytarza drogowego wobec obecnej trasy. Trwają dyskusje, czy ma to być zupełnie nowa trasa, czy po prostu przebudowana istniejąca.
Protesty organizuję Marcin Kożuchowski, którego żona kilka tygodni temu zginęła na ósemce (KLIKNIJ I CZYTAJ WIĘCEJ). Magdalena Małolepsza miała wypadek wracając z blokady drogowej w Szczytnej. Podczas protestu niosła transparent z hasłem „Zbyt wiele nas tu ginie”.
Mieszkańcy domagają się poprawy bezpieczeństwa, a przede wszystkim budowy drogi ekspresowej z Wrocławia do granicy państwa. Joanna Borkowska z Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad mówi, że są takie plany. Jednak na razie nie ma pieniędzy na ich realizację.
Kłopot z planami - forsowanymi m.in. przez marszałka - jest taki, że na ich realizację nie ma pieniędzy. W podpisanym niedawno "Kontrakcie Terytorialnym", czyli spisie inwestycji do których dołoży Unia Europejska, znalazły się inwestycje w infrastrukturę drogową, ale nie ma tam mowy o drodze do Międzylesia. Jest budowa dróg S3 (Sulechów - Legnica, Legnica - Bolków) i S5 (Korzeńsko - Wrocław) oraz budowa obwodnicy Kłodzka.
Sama ósemka, w ciągu 70 lat polskiego panowania na tych terenach przeszła pewne modernizacje. Są to obwodnice 5 miejscowości. Wybudowane w okresie PRL-u obejścia pozwalają ominąć Kobierzyce, Jordanów, Niemczę, Ząbkowice Śląskie i Kłodzko. W kilku miejscach są też dodatkowe pasy, na których możliwe jest wyprzedzanie wlokących się na podjazdach ciężarówek. "Ósemka" jest poszerzona między Przerzeczynem i Szklarami, na odcinkach Bardo-Boguszyn, Boguszyn-Kłodzko oraz Duszniki-Lewin.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.