Potężny wybuch na Dworcu Głównym (KOMIKS ONLINE)
23 kwietnia 1943 roku wczesnym rankiem Dworcem Głównym we Wrocławiu wstrząsnął potężny wybuch. Armia Krajowa zaatakowała Niemców na terenie niemieckiej Rzeszy. Zamachy przeprowadzono także w Rydze, a nawet w Berlinie.
O mało znanej operacji AK pod kryptonimem Zagra-Lin opowiada komiks „Odwet”. Autorem jest doskonale znany wrocławianom, Juliusz Woźny z Ośrodka Pamięć i Przyszłość, który w oryginalny sposób opowiada o tej niezwykłej publikacji.
Zobaczcie film i komiks (znajdziecie go pod oknem wideo)
Na hasło "Odwet", każda osoba, która przyjdzie do sekretariatu OPiP przy ul. Teatralna 10-12, otrzyma egzemplarz "Odwet. Breslau 1943". Do wyczerpania nakładu - zaprasza ośrodek. Natomiast dziś (4 grudnia) na Dworcu Głównym (stoisko nr 80) komiks podpisywali Juliusz Woźny i Leszek Budrewicz. To jedno ze spotkań z autorami 23. Wrocławskich Targów Dobrej Książki.
KLIKNIJ W OBRAZEK i ZOBACZ KOMIKS W WERSJI ELEKTRONICZNEJ
„Odwet” to opowieść o elitarnym oddziale Armii Krajowej - „Zagra-Lin”, głęboko zakonspirowanej jednostce do przeprowadzania akcji sabotażowych na terenie Niemiec. Kryptonim był skrótem nazwy „Kosa Zagra w Linie” („Zagra” oznaczał „zagraniczny”, a „Lin” – Warszawę). Oddział tworzyło 18 osób pod rozkazami por. Bernarda Drzyzgi ps. „Jarosław”, jego zastępcą był Józef Artur Lewandowski ps. „Jur”. W akcjach sabotażowych brały też udział między innymi Stefania Lewandowska ps. „Halina I” i Maria Wasilewska, ps. „Halina W”.
Wszyscy oni doskonale władali językiem niemieckim oraz znali realia panujące w Niemczech. Żołnierze „Zagra-lin” przeprowadzili kilka udanych akcji na terenie III Rzeszy – między innymi trzy zamachy bombowe na dworcach w Berlinie.
To sprawiło, że Hitler rozkazał Himmlerowi, aby zajął się osobiście ściganiem zamachowców. Wyznaczono nagrodę 10 tys. marek za ujęcie każdego z członków oddziału. Niemcom nigdy nie udało się aresztować żadnego z nich. Kolejne akcje Zagra-Lin-u to wysadzenie pociągu z amunicją pod Rygą, transportu paszy i słomy na linii Bydgoszcz-Gdańsk oraz obrzucenie granatami restauracji „Nur fuer Deutsche” w Rydze.
Zginęło wówczas 100 Niemców – głównie SS-manów i żandarmów. 23 kwietnia 1943 roku Zagra-Lin przeprowadził zamach bombowy na Dworcu Głównym we Wrocławiu.
Działalność „Zagra-Lin-u” na terenie III Rzeszy miała między innymi tę zaletę, że nie prowokowała akcji odwetowych w stosunku do zakładników i ludności cywilnej ze strony Niemców. Oddział rozwiązano po aresztowaniu przez Gestapo blisko 90. uczestników uroczystości ślubnych por. Mieczysława Uniejewskiego oficera „Osy” i Teofili Suchanek, siostry jednego z żołnierzy oddziału. Tragiczna wpadka miała miejsce 5 czerwca 1943 roku. Żaden z członków „Zagra-linu” nie został wówczas aresztowany.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.