Wrocław: Chirurdzy z DCO składają wypowiedzenia
Jednocześnie połowa z 10-osobowego zespołu medyków oddziału Chirurgii Onkologicznej I składa wypowiedzenia z pracy, wśród nich jest związany z DCO od ponad 30 lat dr Marek Bębenek. Autorzy pisma proszą o interwencję marszałka, bo ich zdaniem ze strony dyrekcji nie mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie. Lekarze zwracają także uwagę na długi czas oczekiwania na badania diagnostyczne i zabiegi.
W kolejce na operację czeka teraz około 700 chorych, których wkrótce nie będzie gdzie leczyć - powiedział Radiu Wrocław kierownik oddziału Chirurgii Onkologicznej dr Marek Bębenek:
Dyrekcja szpitala komentując list do marszałka nazywa go donosem (choć pod pismem są podpisy lekarzy). W specjalnym oświadczeniu przysłanym do naszej redakcji czytamy między innym, że w piśmie medyków znajdują się nieprawdziwe informacje. Dyrekcja deklaruje też, że w trybie pilnym przeorganizuje pracę oddziału, tak aby nie ucierpieli pacjenci. Urząd Marszałkowski poprosił szefa DCO Andrzeja Tatuśko o wyjaśnienia.
Niepokój autorów listu podziela szef oddziału dr Marek Bębenek, który mówi także o powtarzających się problemach ze sprzętem medycznym do niektórych zabiegów:
Dyrekcja DCO list do marszałka nazywa donosem. Pełne oświadczenie szpitala i rozmowa z dr Markiem Bębenkiem poniżej.
Rozmowa z dr Markiem Bębenkiem:
Oświadczenie Dyrekcji Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu
W dn. 12.11. br. Dyrektor Naczelny DCO otrzymał donos podpisany przez chirurgów onkologów Oddziału Chirurgii Onk. I (bez podpisu ordynatora), skierowany m.in. do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Cezarego Przybylskiego. Treść pisma zawiera informacje nieprawdziwe, albo takie które można omówić na drodze wewnętrznej konsultacji.
Raz w miesiącu odbywają się narady Dyrektora DCO z kadrą kierowniczą, które kończy się pytaniem, czy są jakiekolwiek problemy? Pan Kierownik Chirurgii Onk. I Dr hab. med. Marek Bębenek nigdy nie ich nie zgłaszał. Nigdy też nie próbował indywidualnie poinformować Dyrekcji o nurtujących zespół problemach, tym bardziej zdumiewa fakt, wybrania przez jego Zespół drogi donosu.
Wobec braku podpisu Kierownika Pana dr hab. med. Marka Bębenka, Dyrektor zalecił ustosunkowanie się do pisma. W dniu 17 listopada Pan dr hab. med. M. Bębenek odpisał, że potwierdza dane zawarcie w piśmie lekarzy. Dodatkowo dodał, że "przeprowadzone zmiany w Oddziałach radioterapii i planowane zmiany w oddziałach zabiegowych spowodują dalsze znaczne pogorszenie jakości usług świadczonych pacjentom nowotworowym". Do tej wypowiedzi odniósł się Kierownik Zakładu Radioterapii Pan dr hab. med. Adam Maciejczyk, stwierdzając m.in., że w wyniku zmian organizacyjnych uzyskano:
- poprawę dostępności dla pacjentów do specjalistów w zakresie radioterapii onkologicznej, zarówno we Wrocławiu jak i w Legnicy,
- poprawę sposobu zarządzania ruchem pacjenta w zakresie kwalifikacji, planowania i leczenia napromienianiem,
- przejrzysty i ujednolicony sposób prowadzenia procesu kwalifikacji do leczenia.
Pan dr hab. med. M. Bębenek pod koniec zebrania zwołanego przy okazji konsultacji zarządzeń NFZ, (w dn. 17.11. br.) oświadczył, że rezygnuje z pracy – nie sprecyzował powodów swojej decyzji.
Tego dnia, wpłynęły nagle wnioski o rozwiązanie umowy o pracę w DCO od 4 specjalistów (licząc razem z Panam dr. hab. med. M. Bębenkiem) + 1 rozwiązanie umowy w związku z przejściem na emeryturę. Jak dotąd nie mamy dalszych rezygnacji – z 10 osobowego zespołu, pozostało 5 chirurgów. Pozostałe oddziały zabiegowe (oddział Chir. Onk. II i Ginekologii Onkologicznej) nie mają żadnych uwag do pracy w DCO.
Wobec zaistniałej sytuacji Dyrekcja, w trybie pilnym, przeorganizuje pracę w zakresie chirurgii onkologicznej, w taki sposób, aby nie ucierpieli pacjenci.
Debata medialna, w narzuconej przez grupę wspominanych 4 lekarzy formie, nie jest miejscem do zaprezentowania Strategii Walki z Rakiem. Lekarze ci porzucili nagle pracę i jak widać nie interesuje ich los chorych na nowotwory. Nikt z nich nie podjął rozmów o przyszłości chirurgii onkologicznej DCO. Została natomiast wybrana inna droga – donos na zewnątrz, z pominięciem Dyrektora DCO.
Maciej Kozioł
Rzecznik prasowy
Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.