WYROK: Podatek od kopalin zgodny z prawem
Trybunał nie potwierdził ani jednego złamania prawa z długiej listy zastrzeżeń przygotowanej przez posłów opozycji. Do tej pory miedziowa spółka - jako jedyna w Polsce z tego tytułu - odprowadziła do Skarbu Państwa ponad 5 miliardów złotych. Na takich wydatkach traci cały Dolny Śląsk - wyjaśniała Elżbieta Berezowska, skarbnik województwa. - Tak jest to związane przede wszystkim z kondycją naszego głównego podatnika, jakim jest KGHM "Polska Miedź". W momencie, gdy KGHM wpłacał bardzo dużo do samorządu województwa - był to rok 2012 - był to poziom 700 mln zł, w tym tylko 400. W tej chwili KGHM wpłaca nam o sto milionów mniej do budżetu województwa - tłumaczyła Berezowska.
Podczas rozprawy grupa posłów-wnioskodawców zwracała uwagę nie tylko na nierówność podatkową, jaką niesie za sobą opłata od kopalin. Związany z miedziowym holdingiem poseł SLD Ryszard Zbrzyzny zwrócił również uwagę na wiele błędów formalnych - między innymi zaledwie dwutygodniowy okres wejścia ustawy podatkowej w życie i to w ciągu roku obrachunkowego.
- Pieniądze, które codziennie płaci KGHM Polska Miedź w ramach podatku od kopalin są składową umożliwiającą utrzymanie równowagi budżetowej naszego kraju - tłumaczył z kolei przed Trybunałem Konstytucyjnym reprezentant strony rządowej.
Takie wyjaśnienia niemal natychmiast skrytykował sędzia Trybunału Mirosław Granat. - Proszę mi pokazać to źródło w Konstytucji, z którego wypływa instrument o nazwie "równowaga budżetowa". Wydaje mi się, że posługiwanie się tą wartością w tak otwarty sposób jest niezwykle ryzykowne. No i mógłbym pana posła zapytać dlaczego by nie podnieść wieku emerytalnego do 69 lat w imię wartości o nazwie "równowaga budżetowa".
- Jeżeli w całej Polsce mielibyśmy tylko jednego posiadacz psa, to wprowadzenie podatku od psów nie byłoby działaniem wyłącznie przeciwko temu człowiekowi - w ten sposób poseł Borys Budka tłumaczył istotę wprowadzenia podatku od kopalin.
Sędzia-sprawozdawca Zbigniew Cieślak w uzasadnieniu wyroku zapewnił, że nawet wprowadzenie w życie podatku w ciągu niespełna dwóch tygodni nie narusza Konstytucji. - Zapowiedź wprowadzenia podatku od niektórych kopalin pojawiła się w expose Prezesa Rady Ministrów, a sam projekt Ustawy o Podatku od Kopalin wpłynął do Sejmu 19 stycznia 2012 roku i był przedmiotem procedowania przez niemal trzy miesiące - mówił.
Sędzia Zbigniew Cieślak podkreślił również w uzasadnieniu, że Trybunał Konstytucyjny nie ma prawnych możliwości wyrażania się co do wysokości podatków - jeśli te podatki nie prowadzą do konfiskaty mienia. Dzisiejszy wyrok jest prawomocny.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.