Legnica, Lubin: Jak dojechać na cmentarz (UTRUDNIENIA)
1 listopada, to jedyny dzień w roku, gdy legnicki cmentarz komunalny dostępny jest przez całą dobę. Zwykle bramy zamykają się o 22. - Dziś wejścia pozostaną otwarte, a to oznacza, że między mogiłami muszą się również pojawić policjanci - wyjaśnia podinspektor Sławomir Masojć z legnickiej komendy. I dodaje: - Te rejony objęte są dodatkową służbą. Policjanci, którzy pełnią służbę w nocy, mają za zadanie pilnować cmentarza. Bywały przypadki, że dochodziło do dewastacji, dochodziło do innych przestępstw. Ostatnie lata są spokojne. Nie mieliśmy zgłoszeń, żeby w nocy coś niepokojącego działo się na cmentarzu. Niemniej jednak będziemy tam obecni. Mamy do dyspozycji monitoring i na pewno pomoże on w zapewnieniu porządku.
Wieczorem zostanie natomiast zamknięta nowa legnicka nekropolia - w Jaszkowie. Została oddana do użytku kilka miesięcy temu i do tej pory dokonano tam niespełna pięćdziesięciu pochówków.
W okolicach cmentarza komunalnego w Legnicy zmiana zasad ruchu nastąpiła o godzinie 10. Wcześniej jeździmy jak zwykle, później pojawiły się blokady przy skrzyżowaniach z Gwiezdną i Neptuna. Podinspektor Sławomir Masojć z legnickiej komendy podkreśla, że zostały wprowadzone identyczne zasady jak przed rokiem.
- Ulica Wrocławska zostaje zamknięta. Wyłączony jest tam ruch samochodów osobowych. Poruszać się tam mogą jedynie autobusy, taksówki i samochody, które dowożą osoby niepełnosprawne. Wokół cmentarza: ul. Cmentarna, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Bracka - są zmiany organizacji ruchu i te ulice stają się jednokierunkowe.
Zakaz wjazdu na ul. Wrocławską dla aut osobowych będzie obowiązywał w sobotę do godziny 20 i w niedzielę od 10 do 16. Bez problemów tuż przed bramy nekropolii dojedziemy natomiast autobusami miejskimi. MPK zwiększyło częstotliwość połączeń z każdej dzielnicy. Średnio co 6 minut przed bramą nekropolii pojawiają się autobusy wypełnione pasażerami.
- Na liniach, które przebiegają w pobliżu cmentarza liczba autobusów jest zwiększona. Dodatkowo jest linia specjalna: z ulicy Grabskiego jedzie po to, by ludzi z tamtego kierunku również przewieźć bezpośrednio w okolice cmentarza - mówi Stefan Maciejowski, kierownik działu przewozów MPK.
Na dodatkowe połączenia autobusowe zdecydowały się również władze Lubina. Uruchomiono 7 nowych linii - między innymi ze Szklar Górnych, Niemstowa czy Buczynki. Autobusy kursujące między wsiami a miastem, dziś zatrzymują się na wszystkich przystankach w Lubinie. Dzięki temu pasażerowie nie muszą się przesiadać z komunikacji miejskiej na wiejską lub odwrotnie.
DODATKOWE LINIE DLA MIESZKAŃCÓW GMINY LUBIN:
- 4 OSIEK ŚW.KATARZYNY - Lubin - Obora - SZKLARY GÓRNE CMENTARZ
- 100 GOLA - Lubin - Miroszowice - NIEMSTÓW
- 101 LUBIN (KGHM) - Miroszowice - Kłopotów - Miłosna - GOGOŁOWICE
- 102 DĄBROWA GÓRNA - Składowice - Księginice - Lubin - Krzeczyn Wielki / Krzeczyn Mały - GORZYCA
- 103 CZERNIEC - Siedlce - Księginice - LUBIN (KGHM)
- 104 BUCZYNKA - Miłoradzice - Raszowa Mała - Raszowa - Pieszków - Osiek - LUBIN (KGHM)
- 105 BUKOWNA - Lisiec - Zimna Woda - Wiercień - Zimna Woda - Karczowiska - Raszówka- Gorzelin - Chróstnik - LUBIN (KGHM)
- Dodatkowo w godzinach 8-20 linia 2 jest wydłużona z Krzeczyna do Chróstnika.
W celu poprawy dostępności komunikacji autobusy zatrzymują się na wszystkich przystankach na terenie Lubina, co wyeliminuje konieczność uciążliwego przesiadania
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.