Żal w pakiecie z barbarzyństwem (PRZEGLĄD PRASY)
Nie trzeba nam w tych dniach powtarzać "memento mori", bo i bez tego pamiętamy o śmierci i przemijaniu. Ale wczoraj akurat jednemu gościowi zaczęto przypominać życie. 36 lat minęło a Roman Polański wciąż jest uciekinierem przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. "Polańskiego nie wydamy" pisze Gazeta Wyborcza nawiązując do decyzji prokuratury, która ściganego traktuje tak, by upływ czasu i zasługi artystyczne przeważyły nad - jak to określa poseł Zbigniew Girzyński - zbrodniczym seksem z 13-latką. Prawnicy są w sporze, wydaje się jednak, że mamy do czynienia z przypadkiem osoby jakby trochę równiejszej wśród równych wobec prawa.
Przed 1 listopada prasa przypomina tę wielka pustkę, jaka powstała w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To wyrwa po tych, którzy odeszli. Ileż wielkich nazwisk! Ale wobec śmierci, wszyscy równi. Gazeta Wrocławska ma wkładkę z listą wszystkich pochowanych na wrocławskich cmentarzach komunalnych w okresie od 2 listopada roku ubiegłego, do przedwczoraj. To bardzo długi wykaz strat, żalu i rozpaczy.
W Wyborczej Wrocław Beata Maciejewska rozmawia z archeologiem drem Cezarym Buśką. Duża część wywiadu dotyczy zamierzchłej przeszłości. Teraz nie pamiętamy, że lokacyjne miasto założono na nekropolii, która ciągnęła się od kościoła św. Wojciecha do św. Elżbiety. Którz pamięta, że przechodząc obok właśnie kościoła św. Elżbiety stąpamy po płytach, pod którymi pochowano buntowników z roku 1418, którzy wystąpili przeciw ówczsnym rajcom miejskim. Ale cóż tam sześć stuleci, skoro trzeba przypominać, że "Wrocław w 1945 roku miał prawie 80 cmentarzy, po wojnie wiele całkowicie zlikwidowano. Park Andersa czy Skowroni to teren dawnych nekropolii, a ludzie tam spacerują z psami, chodzą na randki" - napomina dr Buśko. Panie doktorze - to ludzie nieświadomi. A co powiedzieć o decydentach sprzed lat, którzy pobudowali na terenie dawnego cmentarza przy ul. Ślężnej rekreacyjny basen? Dzisiaj na szczęście dla przyzwoitości już nieczynny. Kiedy tu, na Dolnym Śląsku zanosimy żale nad losem polskich kresowych grobów, róbmy to w pakiecie z wyrzutami sumienia za nasze barbarzyństwo wobec prochów byłych mieszkańców tych ziem.
Do usłyszenia się z Państwem...
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.