Angelus dla Słowaka. Pavol Rankov razy dwa (POSŁUCHAJ)
Zwycięzca otrzymał 150 tysięcy złotych i statuetkę. 20 tysięcy powędrowało do tłumacza zwycięskiej książki Tomasza Grabińskiego. Jurorzy długo dyskutowali nad werdyktem.
W ostatecznej rundzie słowacki pisarz wygrał pięć do czterech. Jednym z pięciu, którzy głosowali za Rankovem był profesor Stanisław Bereś. - Postanowiłem głosować nie rozumiem, ale emocjami. Do każdej książki finałowej mieliśmy jakieś zastrzeżenia, poza tym poziom był bardzo wyrównany, trzeba było się przestawić na dopalacz, jakim są emocje. Pomyślałem, że zagłosuję na książkę, przy której albo miałem ochotę płakać, albo się radować. Książka Rankova była jedną z takich - mówił Radiu Wrocław Bereś.
W piątek rozstrzygnęły się losy pierwszego w historii nagrody plebiscytu czytelników, którzy za swoją faworytkę - podobnie jak jurorzy - również uznali powieść słowackiego pisarza Pavola Rankova. - To znakomita książka dla wszystkich, dobrze zrobiona powieść popularna, naprawdę imponująca - przyznawała jurorka Justyna Sobolewska:
Książka Rankova została po polsku wydana w ubiegłym roku przez wrocławskie wydawnictwo Książkowe Klimaty. 5 lat temu uhonorowano ją Europejską Nagrodą Literacką.
W finale Angelusa 2014 znaleźli się:
1. Jelena Czyżowa, „Czas kobiet”, przekł. Agnieszka Sowińska /Wydawnictwo Czarne/ Rosja
2. Ołeksandr Irwaneć, „Choroba Libenkrafta”, przekł. Natalia Bryżko i Natalia Zapór /Biuro Literackie/ Ukraina
3. Ismail Kadare, „Wypadek”, przekł. Dorota Horodyska / Świat Książki/ Albania
4. Wiesław Myśliwski, „Ostatnie rozdanie” /Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK/ Polska
5. Pavol Rankov, „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” , przekł. Tomasz Grabiński /Książkowe Klimaty/ Słowacja
6. Martin Šmaus, „Dziewczynko, roznieć ogieniek”, przekł. Dorota Dobrew /Książkowe Klimaty/ Czechy
7. Jáchym Topol, „Warsztat diabła”, przekł. Leszek Engelking /W.A.B./ Czechy
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.