Posiłki ze stolicy, kiełbasa wyborcza na Wyspie Słodowej
W piątek o północy mija termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów w wyborach samorządowych. Miejska komisja wyborcza we Wrocławiu ma już zgłoszenia od 10 osób. Oprócz aktualnego prezydenta Rafała Dutkiewicza powalczyć chcą jeszcze: Emil Antoniszyn PSL, Waldemar Bednarz wspierany przez SLD, Robert Bogusławski z Solidarności Walczącej, Tomasz Owczarek z Wrocławskiej Inicjatywy Obywatelskiej, Mirosława Stachowiak - Różecka z PiS, Robert Maurer z Nowej Prawicy, Konrad Rychlewski z Lewicy Wrocławskiej i Aldona Wiktorska - Święcka z Bezpartyjnych Samorządowców i Robert Winnicki z Ruchu Narodowego.
Areną dolnośląskiej kampanii samorządowej była w piątek Legnica. Kandydata PO na prezydenta tego miasta Jarosława Rabczenkę wspierał minister cyfryzacji i administracji. Andrzej Halicki popiera lokalnego polityka m.in. za wspieranie działań mniejszości narodowych, zwłaszcza inicjatyw młodych mieszkańców :
Z kolei o wsparcie w wyborach samorządowych dla niepartyjnych kandydatów zabiegał dziś w Legnicy prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Samorządowiec przyjechał na Dolny Śląsk na zaproszenie komitetu Bezpartyjnych Samorządowców:
Bezpartyjni Samorządowcy w Legnicy wystawili swojego kandydata na prezydenta - jest nim radny sejmiku z Lubina Tymoteusz Myrda.
ZOBACZ KONIECZNIE NASZ SERWIS WYBORCZY
Sukces czy spektakularna porażka - w kampanii samorządowej na Dolnym Śląsku z wielkim hukiem pojawiły się negocjacje władz regionu z rządem w sprawie kontraktu terytorialnego. To dokument na podstawie, którego Dolny Śląsk ma dostać z Warszawy unijne wsparcie. Okazuje się, że z listy 50 projektów, kilkadziesiąt wypadnie, w tym dofinansowanie do budowy szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Kandydat na radnego sejmiku z PiS Paweł Hreniak mówi, że to porażka władz województwa:
Projekt dotyczący szpitala ma trafić na tzw. listę rezerwową podobnie jak m.in. obwodnice Milicza i Oławy. Oficjalnie negocjacje z rządem mają się zakończyć w przyszłym tygodniu.
Z jabłkami do mieszkańców - kandydaci PSL do sejmiku województwa i Emil Antoniszyn, który walczy o fotel prezydenta we Wrocławiu rozdawali dziś owoce w Rynku. Kandydat na gospodarza stolicy regionu podkreślał, że chce w końcu zająć się finansami Wrocławia. Emil Antoniszyn uważa, że obecne władze nie mają żadnej wizji przyszłości miasta:
Również we Wrocławiu nietypowa inicjatywa polityczna - chcieli na wesoło, ale dosadnie pożegnać się z Wyspą Słodową we Wrocławiu - informacja Radia Wrocław o tym, że urzędnicy zakazali organizacji imprez masowych na tym terenie pobudziła kandydatów w wyborach samorządowych. Na wyspie zorganizowano pożegnalny piknik z udziałem m.in. kandydatów na prezydenta Wrocławia, którzy nie zgadzają się z zakazem. Wśród organizatorów jest Tomasz Owczarek z Wrocławskiej Inicjatywy Obywatelskiej:
Tymczasem władze Wrocławia zapewniają, że nie chcą zamykać Wyspy Słodowej dla mieszkańców, chcą jedynie wyciszyć ten teren.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.