Tak brzmi Wrocław. Powstała dźwiękowa mapa miasta
Szum Odry, albo szmer rozmowy na rynku, ryk motocyklowych tłumików i odgłos dzwonów katedry. We Wrocławiu powstaje dźwiękowa mapa miasta. Szóstka zapaleńców z mikrofonem w ręku i słuchawkami na uszach nagrywa najróżniejsze odgłosy, które następnie trafiają na portal dzwiekowamapa.pl.
W bazie danych znajduje się już ponad sto fonicznych obrazów miasta. Nasze nagrania nie podlegają obróbce, nic nie tniemy, ani nie montujemy, więc trudne są takie sytuacje, których nie da się powtórzyć - mówi autorka projektu Olga Kaniewska, która wspomina moment wysadzania Młyna "Sułkowice":
Kaniewska zdradziła nam też swoje akustyczne marzenia. - Chciałabym przychodzić trzy razy dziennie przez rok na taras widokowy Sky Tower i nagrywać dźwięki miasta - mówi:
Do nagrywania i archiwizowania dźwięków Wrocławia może się przyłączyć każdy. Wystarczy założyć na stronie projektu swoje konto i włączyć się do zabawy.
Kliknij w mapę, żeby posłuchać dźwięków miasta:
O podobnym projekcie pisaliśmy kilka miesięcy temu. FONICZNA MAPA WROCŁAWIA powstaje na podstawie nagrań terenowych prowadzonych przez Pracownię Badań Pejzażu Dźwiękowego od października 2011 roku. Baza danych archiwizowanych w Bibliotece Kulturoznawstwa i Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego liczy obecnie ok. 800 plików dźwiękowych (stan na koniec grudnia 2012 roku), do których dołączona jest dokumentacja fotograficzna oraz opisy wraz z komentarzami. Rejestracja dźwiękowa dokonywana jest 2 rodzajami nagrywatorów cyfrowych stereofonicznych: ZOOM H4n oraz Tascam DR-100 z mikrofonami wewnętrznymi, w formacie WAV 24 bit/ 44.1 kHz. Jak brzmi plac zabaw w Parku Południowym albo jedno ze śródmiejskich podwórek posłuchacie TUTAJ. |
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.