Na ratunek wieżom widokowym! (ZOBACZ ZDJĘCIA)
Miejsca z najpiękniejszymi widokami w Karkonoszach i Górach Izerskich zarosły drzewami, a dawne wieże widokowe w większości są zrujnowane. Inwentaryzacji tych miejsc podjęły się Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego (KARR) i PTTK. Jak mówi Grzegorz Rychter z KARR nie po to, by wydać książkę, ale by ustalić właścicieli tych miejsc i wskazać prawne możliwości ich odbudowy.
Zobaczcie również wieże w: Radomierzu | Kotowicach | na Dzikowcu
Wojciech Kudera, właściciel ośrodka wypoczynkowego w Świeradowie Zdroju mówi, że trzeba wrócić do przedwojennych standardów, kiedy przy punktach widokowych funkcjonowały schroniska i restauracje. Poniżej przykładowe opisy zapomnianych punktów.
- Samo wejście na wieżę nie jest czymś dochodowym, natomiast połączenie z małym lokalem (knajpka, kawiarnia) jest genialnym rozwiązaniem, ale jest problem prawny. 99 proc. tych obiektów leży na terenie Lasów Państwowych, które - jeżeli w projekcie urządzania lasów - nie zaznaczyły, że ma być to miejsce do zagospodarowania turystycznego, to nie możemy nic zrobić - wyjaśnia Kudera.
Grzegorz Rychter, prezes KARR to potwierdza. Obecnie takie obiekty są najczęściej na terenach Lasów Państwowych i trzeba najpierw wpisać ich funkcję turystyczną do planów urządzeniowych lasu, zanim drzewa zasłaniające widok będzie można wyciąć. Jego zdaniem jest to głównie zadanie dla samorządów i organizacji turystycznych.
- My sami tego nie zrobimy - podkreśla Rychter. Posłuchajcie całej wypowiedzi:
Jak podkreśla prezes Rychter, po czeskiej stronie Karkonoszy wiele takich wież zostało już odbudowanych i przyciągają tysiące ludzi.
Tytaniczna praca już została wykonana. Inicjatorzy akcji opublikowali nie tylko informacje na temat opisywanych miejsc, ale także ich zdjęcia - wykonane dzisiaj i przed laty - mapy, podają też proponowane rozwiązania techniczne czy oceniają atrakcyjność turystyczną. Podają też wiele adresów stron internetowych na temat omawianych punktów.
Znajdziemy tu m.in. słynny Zakręt Śmierci (atrakcyjność turystyczna: wielka), który przez lata bardzo się zmienił...
Co można zrobić na Zakręcie Śmierci? Proponowane rozwiązanie techniczne: "Proponuje się wycięcie kilkunastu drzew przy punkcie widokowym na południe oraz kilkunastu drzew przy punkcie wschodnim, co stworzy widoczność z tego punktu o kącie ok. 270°. Punkt wschodni wymaga zamontowania barierek oraz mostku nad szczeliną pomiędzy głazami".
Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego wspólnie z PTTK zinwentaryzowała 25 punktów i wież widokowych. Są podane ich współrzędne, uwarunkowania prawne, a także sfotografowane widoki.
Zapomniane Punkty Widokowe (źródło: www.zapomnianepunkty.karr.pl)
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.