Dyplomowany ratownik. Powstają studia dla goprowców
Patronat nad studentami będzie miała Karkonoska Grupa GOPR. Jej naczelnik Sławomir Czubak mówi, że to wyjście do młodych, którzy chcą związać swoje życie z górami, ale też okazja do wzmocnienia stanu osobowego górskich ochotników. - Wiele osób postrzega nas jako hermetyczne grono komandosów, a my chcemy otworzyć się na młodych ludzi. Jesteśmy w stanie zaoferować bardzo dużo po kątem możliwości rozwoju i szkoleń - zapewnia Czubak.
Karkonoski GOPR cierpi na braki kadrowe wśród ochotników, stąd szuka pomysłu na dotarcie do młodych. Specjalność „ratownictwo" pod patronatem karkonoskiej grupy GOPR powstanie na studiach wychowania fizycznego w Karkonoskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Jeleniej Górze. Dzięki temu mają zostać wyszkoleni ludzie chcący ratować innych. Kanclerz Karkonoskiej Wyższej Szkoły Zawodowej Grażyna Malczuk, podkreśla, że specjaliści ratownicy będą studiować studiach wychowania fizycznego, by po szkole móc pracować nie tylko w górskim czy wodnym pogotowiu, ale też np. na stokach w całej Europie:
Karkonoski GOPR cierpi tymczasem na braki kadrowe wśród ochotników. Liczy, że dzięki patronackiej specjalności liczba chętnych wzrośnie. Większość studentów nie może jednak liczyć na etatową pracę w górskim pogotowiu, bo w karkonoskiej grupie jest zaledwie 14,5 etatu.
POSŁUCHAJCIE:
Jak inaczej zostać ratownikiem GOPR?
Starający się o przyjęcie do GOPR, musi mieć ukończone 18 lat ale nie więcej niż 35 lat, musi legitymować się minimum średnim wykształceniem a ponadto należy przedłożyć następujące dokumenty i zaświadczenia:
podanie o przyjęcie do GK GOPR, zawierające opinię o kandydacie wydaną i potwierdzoną podpisem przez dwóch wprowadzających członków rzeczywistych GOPR,
pisemne podanie CV ( Curriculum Vitae ),
zaświadczenie lekarskie z Przychodni Medycyny Pracy, o braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków ratownika górskiego,
zaświadczenie o ukończeniu kursu udzielania pierwszej pomocy,
dwie fotografie.
Informator jest przeznaczony dla osób ubiegających się o przyjęcie do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ma na celu zapoznanie się z aktualnymi wymaganiami jakie trzeba spełnić aby zostać przyjętym w szeregi kandydatów na ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR do których należy;
Zaliczyć egzamin, który obejmuje:
I - część praktyczną
jazdę na nartach
test sprawnościowy (Coopera)
II - część teoretyczną
historię ratownictwa górskiego,
znajomość topografii GK GOPR.
I. W części praktycznej, egzamin narciarski zawiera sześć ewolucji:
ześlizg w linii spadku stoku,
ześlizg w skos (w trawersie) stoku,
jazda pługiem - do zatrzymania,
zjazd krótkim skrętem (śmig),
zjazd długim skrętem,
jazda terenowa. Z każdej ewolucji Egzaminowany dostaje punkty w skali od 1 - 5.
Do zaliczenia należy uzyskać minimum 3 punkty z każdej ewolucji - razem; 18 punktów.
test sprawnościowy przeprowadzony jest na stadionie i polega na biegu z maksymalną prędkością przez 12 minut. Aby zaliczyć pozytywnie sprawdzian, egzaminowany musi pokonać minimalny dystans na ocenę dobrą według tabeli ocen testu Coopera.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.