Cezary Przybylski na prezydenta, Marcin Zawiła poza PO?
Marszałek Dolnośląski Cezary Przybylski może zamienić urząd marszałkowski na bolesławiecki ratusz. Jak sam podkreśla, że chce się spotkać z obecnym prezydentem, Piotrem Romanem, zanim podejmie decyzję:
- Jeszcze decyzji nie podjąłem i tę decyzję podejmę w najbliższych dniach. Otoczenie mówi "tak", ale ostateczna decyzja należy do mnie. Jeżeli będę startował to na pewno z komitetu wyborczego Platformy Obywatelskiej.
Wśród innych kandydatów na prezydenta Bolesławca wymieniani są m.in. urzędujący prezydent Piotr Roman, radny powiatowy Maciej Małkowski czy społecznik Przemysław Moszczyński.
Natomiast Marcin Zawiła (na zdjęciu - fot. Marcin Zawiła/Facebook), prezydent Jeleniej Góry nie wystartuje w wyborach samorządowych pod szyldem PO, której jest członkiem. Zarejestrował właśnie swój komitet wyborczy w Jeleniej Górze „Zmieniamy Jelenią Górę”. Jak mówi, własną partię poinformuje o tym dziś (8 września) o 16.30, na radzie powiatowej PO, która ma zdecydować kto będzie jej kandydatem. Hubert Papaj, przewodniczący struktur PO w Jeleniej Górze i przeciwnik Zawiły, uważa że decyzja prezydenta Jeleniej Góry oznacza pozbawienie go członkostwa w PO. Jak podkreślił, Marcin Zawiła nie miał zgody Rady Regionalnej partii na powołanie własnego komitetu i nawet o nią nie wystąpił.
Zawiła tymczasem ma ciągle nadzieję, że Platforma Obywatelska poprze jego komitet. Jednocześnie zapowiedział, że nie weźmie udziału w publicznej debacie. Chciała ją zorganizować Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych. Zawiła odmówił bo jak to ujął, idea została zniweczona poprzez fakt zaproszenia przez Koalicję do udziału organizacji i osób, które zamierzają brać lub już biorą udział w kampanii wyborczej, a to zakłada zupełnie inny program debaty, niż pierwotnie prezentowany.
Wrocław: Wspólna lista PO i Dutkiewicza do rady miejskiej
Zawiła zapowiedział natomiast, że 18 września spotka się z organizacjami pozarządowymi i będzie z nimi rozmawiał o problemach.
Walka o władzę w Jeleniej Górze będzie bezpardonowa. Już zawiązują się koalicje i trwają podziały. KWW Przymierze Obywatelskie związane z ruchem bezrobotnych Janusza Jędraszko, może wejść w koalicję z KWW Siła Mieszkańców, z Pawłem Wilkiem jako kandydatem na prezydenta. Poprzeć ich ma także Nowa Prawica. To byłaby dość egzotyczna koalicja przedsiębiorców z bezrobotnymi.
Niemal na pewno w koalicji ze swoją własną Platformą Obywatelską nie pójdzie obecny prezydent miasta, Marcin Zawiła. Zarejestrował dziś komitet „Razem Zmieniamy Jelenią Górę" i będzie walczyć dla swoich ludzi o miejsca w radzie miasta, a dla siebie o drugą kadencję prezydentury.
Platforma Obywatelska dopiero dziś (w poniedziałek) wieczorem ma uzgodnić swojego kandydata na kandydata na prezydenta miasta. Nie wykluczone, że będzie to Hubert Papaj (na zdjęciu obok), były zastępca prezydenta pozostający w ostrym sporze z obecnym włodarzem Jeleniej Góry.
Sam Papaj powiedział Radiu Wrocław, że kandydowania nie wyklucza, choć musi to jeszcze zaakceptować Rada Regionalna PO, która być może desygnuje do tej roli Marka Obrębalskiego, byłego prezydenta miasta, którego popiera Rafał Dutkiewicz. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami władz Platformy z Rafałem Dutkiewiczem, to właśnie Obrębalskiego wystawić ma komitet „Projekt Jelenia Góra", którego poprzeć ma PO. Gdyby stało się inaczej, to prawdopodobnie Obrębalski i tak wystartuje, tyle że bez poparcia partii.
Swojego kandydata na prezydenta Jeleniej Góry wystawi na pewno komitet „SLD razem dla lewicy". Będzie to radny Piotr Paczóski (na zdjęciu obok). PiS reprezentować ma natomiast w tych wyborach Tadeusz Lewandowski, były samorządowiec i parlamentarzysta.
Wśród mniej znanych komitetów wyborczych w Jeleniej Górze znalazły się m.in.:
KWW Stowarzyszenie Mieszkańców SAWPJG, KWW Rodzina Karkonoska, KWW Aktywni Emeryci i Renciści, komitet Silne Miasto, czy Komitet Wyborczy Wyborców Młodzi Alternatywą Samorządu.
O rejestracji komitetów wyborczych a także o wspólnych listach PO z Rafałem Dutkiewiczem rozmawialiśmy w Debacie Politycznej Radia Wrocław.
Radny Piotr Paczóski będzie liderem SLD podczas wyborów samorządowych w Jeleniej Górze, do sejmiku listę lewicy ma pociągnąć Grażyna Malczuk, kanclerz Karkonoskiej Wyższej Szkoły Zawodowej, a do powiatu ziemskiego liderem ma być obecny starosta Jacek Włodyga. Komitet „SLD lewica razem” pełne listy kandydatów ma podać za dwa tygodnie. Piotr Paczóski ma nadzieję na lepszy wynik niż cztery lata temu uzyskał Sylwester Urbański, któremu zaufało ledwie 9 procent wyborców. Nie zamierza jednak zlecać żadnych badań sondażowych, by ocenić swoje szanse. W Jeleniej Górze badania prowadzi obecnie PO, która chce ocenić szanse Marcina Zawiły, Huberta Papaja i Marka Obrębalskiego.
Przed końcem sierpnia komitety wyborcze zarejestrowały się już w biurze komisarza wyborczego w Jeleniej Górze. Wśród nich był Obywatelski Dialog z Bogatyni, komitet Pawła Kalisza z Piechowic, Izerski Dialog ze Starej Kamienicy, komitet Mirosława Gruszki z Gromadki, czy obecnego burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha.
Większość komitetów ma zamiar wystawić swoich kandydatów tylko w pojedynczych gminach, ale są i takie, które mają dolnośląskie aspiracje. Wśród nich jest jeleniogórski komitet Przymierze Obywatelskie związane z ruchem bezrobotnych.
Jeszcze w sierpniu trzy komitety: „Niezależni” z Kamiennej Góry, komitet wyborców Ponad Podziałami ze Zgorzelca oraz Bezpartyjna Młodzież ze Zgorzelca otrzymały od komisarza wezwania do uzupełnienia zgłoszeń o rejestracji.
Pełna lista TUTAJ.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.