Festiwal Ostoja
Beneficjentami działań nie będą osoby niepełnosprawne tylko cała społeczność lokalna. Po raz czwarty osoby z niepełnosprawnością będą występować w roli współorganizatorów i twórców, a nie odbiorców działań artystycznych.
Festiwal będzie się odbywał w dniach 5-6.09.2014 na wrocławskim Rynku (ul. Oławska przy fontannie) oraz w Tajnych Kompletach (księgarnia w Przejściu Garncarskim). Podczas pierwszego dnia (w godzinach 17.00 – 19.00) uczestnicy Festiwalu będą mogli w księgarni Tajne Komplety obejrzeć wystawę fotograficzną prac uczestników Centrum Terapeutyczno Rehabilitacyjnego OSTOJA, będzie miała miejsce prezentacja filmu „Ktoś” (film dokumentalny o osobach z zespołem downa) oraz odbędzie się kiermasz prac wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością. Wcześniej (od godziny 13.00 – 16.00) w Instytucie Grotowskiego odbędzie się warsztat teatralny prowadzony przez aktorów z Fundacji Jubilo.
Drugiego dnia Festiwalu na ul. Oławskiej (przy fontannie) od 12.00-18.00 będą miały miejsce warsztaty artystyczne. Warsztaty będą prowadzone przez osoby niepełnosprawne ze wsparciem terapeutów - asystentów. Oferta warsztatowa to m.in.: fotografia, film, filcowanie, koszyki z ratanu, cekinowe bombki świąteczne, świece, decupage, badziki (przypinki), warsztat taneczny itd. Równocześnie odbędzie się kiermasz wytworów wykonanych przez osoby niepełnosprawne. Zagospodarujemy przestrzeń na prezentacje efektów przeprowadzonych warsztatów.
Nasz Festiwal jest nowatorskim przedsięwzięciem tego typu. Stawiając osoby niepełnosprawne w roli współorganizatorów, dajemy im szansę na pokazanie wypracowanych przez nich umiejętności. Mogą sprawdzić się w roli twórców, przekazać wiedzę i umiejętności zdobyte podczas wieloletniej pracy, rozwijającej uzdolnienia i indywidualne talenty. Festiwal jest doskonałą okazją do integracji społeczeństwa w nim uczestniczącego i kreatywnego spędzania wolnego czasu. Podczas Festiwalu pokazujemy jak konstruktywne wsparcie pomaga w samodzielnym uczestnictwie osób niepełnosprawnych w różnego rodzaju działaniach społecznych, pokazujących ich potencjał i realne możliwości.
Osoby, które będą korzystać z oferty Festiwalu zdobędą nowe doświadczenia, przełamią swoje opory i lęki przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi. Jest to okazja do przełamania stereotypów i schematyczności działań (to niepełnosprawni oferują coś społeczeństwu, a nie odwrotnie). Wrocław, jako miasto wielu wydarzeń kulturalnych oraz przyszła Stolicy Kultury w 2016 roku ma okazję pokazać się jako miasto otwarte dla osób niepełnosprawnych i ich potrzebę wyrażania się poprzez sztukę, a także tworzenia wartościowej oferty dla swoich mieszkańców. Festiwal ma charakter cykliczny (jest to czwarta edycja) i jest współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Chcemy, aby na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Wrocław, jako Miasto Spotkań ma szansę pokazać się jako miejsce interakcji różnych kultur, grup społecznych oraz osób z różnymi doświadczeniami jako przestrzeń społeczeństwa bez barier.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.