Ekologiczny protest w Wałbrzychu (ZOBACZ)
Są oburzeni bo jak mówią o planach budowy dowiedzieli się przez przypadek. Boją się fetoru i skażenia środowiska. To najgorsza lokalizacja z możliwych mówi Radiu Wrocław Tomasz Ciesielski, który instalację będzie widział ze swoich okien:
Miasto, które chce zbudować instalacje, zapewnia, że będzie ona bezpieczna i ekologiczna. Obecnie odpadki musi wozić kilkadziesiąt kilometrów dalej, do gminy Radków.
Instalacji jeszcze nie ma. Ma być gotowa w październiku przyszłego roku i będzie przyjmować śmieci z Wałbrzycha i czterech okolicznych gmin. Wiesław Sójka z ratusza mówi, że plany budowy pozytywnie zaopiniowała zarówno ochrona środowiska jak i sanepid:
Mieszkańcy już zebrali kilkaset podpisów pod protestem. Zapowiadają, że zrobią wszystko, aby nie dopuścić do startu budowy przy ulicy Beethovena.
Z listu otwartego Stowarzyszenia Zieloni RP do mieszkańców Wałbrzycha:
"(…)Celem naszej organizacji jest wstrzymanie realizacji inwestycji pod nazwą Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Wałbrzychu, przy ulicy Beethovena. Naszym zdaniem, lokalizacja nawet istniejącego obecnie zakładu jest na tyle niewłaściwa, że należałoby i w tym wypadku po prostu przenieść całą zawartość kwater z odpadami w miejsce do tego bardziej przystosowane, a samo składowisko po prostu zrekultywować i zamknąć. Poczynione przez władze miasta kroki prawne dążące do budowy i uruchomienia dużego zakładu przyjmującego dziesiątki tysięcy ton odpadów z Wałbrzycha i całego regionu, po prostu należy unieważnić."
"Argumenty ekologiczne przemawiające za tym, aby zlikwidować obecne składowisko na ul. Beethovena i nie dopuścić do powstania RIPOK są 2, ale za to bardzo zasadnicze. Lokalizacja zakładu jest planowana w miejscu znajdującym się powyżej znacznej części Wałbrzycha oraz okolicznych miejscowości (w tym uzdrowiskowych), co w przy dużych opadach deszczu, nagłej odwilży, może skutkować zagrożeniem katastrofą polegającą na niekontrolowanym przedostaniu się ogromnych ilości zanieczyszczeń do niższych rejonów, skutecznie zanieczyszczając źródła wody pitnej w tym wód leczniczych. Taka perspektywa jest jedynie kwestią czasu. Wspomnę, że w Szczawnie Zdrój już były wcześniej notowane zanieczyszczania wód leczniczych i to z powodów bardziej prozaicznych niż wymywanie zanieczyszczeń z wielkiej góry odpadów. Należy w końcu zadać sobie pytanie, jaki wpływ ta inwestycja ma na wartość walorów uzdrowiskowych, czy turystycznych."
PRZECZYTAJ CAŁY LIST OTWARTY (KLIKNIJ)
Inwestycja pod nazwą: „Rozbudowa istniejącej linii sortowniczej odpadów o system mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów (kompostowanie i stabilizacja) w Wałbrzychu przy ul. Beethovena” na początku czerwca uzyskała pozwolenie środowiskowe. W połowie lipca rozstrzygnięto natomiast przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej. Jego efektem ma być także uzyskanie pozwolenia na budowę. Inwestorem jest Miejski Zakład Usług Komunalnych.
Decyzję środowiskową dla inwestycji można przeczytać TUTAJ.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.