Dachowanie na krajowej ósemce (ZDJĘCIA, PORADNIK)
Osobowy hyundai dachował na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Nowa Wieś Niemczańska. Najprawdopodobniej przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. W tym miejscu wprowadzono ruch wahadłowy. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.
Zdjęcia z wypadku można obejrzeć na stronie Doba.pl
Utrudnienia także na autostradzie A4 dla kierowców jadących do Wrocławia od strony Legnicy. Na zjeździe na autostradową obwodnicę Wrocławia wywróciła się ciężarówka. Zatory na a czwórce także przed bramkami w Karwianach.
Postać trzeba też na ósemce (Wrocław-Kłodzko) przed remontowanym skrzyżowaniem w Jordanowie Śląskim. Ruchem wahadłowym kierują tam światła. Spory ruch na DK35 między Świebodzicami a Wałbrzychem. Ta trasa również jest w przebudowie.
Przypominamy, że już od wczoraj dolnośląska policja prowadzi akcję pod kryptonimem "Sierpniowy weekend". Patrole można spotkać m.in. na szlakach wylotowych z miast oraz w miejscach, gdzie najczęściej może dochodzić do niebezpiecznych zachowań i łamania przepisów ruchu drogowego.
Funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim stan trzeźwości kierujących pojazdami. Jak wynika ze statystyk, wczoraj (15 sierpnia) zatrzymano 31 takich kierowców. Doszło też do pięciu wypadków.
Mundurowi będą również kontrolować prędkość poruszających się pojazdów a także sposób przewożenia dzieci w samochodach. Niestety jak wskazują policyjne statystyki kierujący często przekraczają dozwoloną prędkość, co może prowadzić do wielu niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Tylko w jednym dniu na początku sierpnia funkcjonariusze na blisko 1800 skontrolowanych pojazdów ujawnili ponad tysiąc przekroczeń prędkości.
Pamiętajmy, żeby dobrze przygotować się do podróży oraz odpowiednio wcześnie zaplanować swój wyjazd. Policjanci apelują do wszystkich o rozwagę i rozsądek.
Drogówka przygotowała też specjalny, wakacyjny poradnik dla zmotoryzowanych. Na co należy zwrócić uwagę przed podróżą?
Płyny - sprawdzamy ilość płynu w spryskiwaczach. Jego brak może bardzo utrudnić drogę, a przede wszystkim wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Napełnijmy, więc pojemniki, a zapas płynu schowajmy na wszelki wypadek w bagażniku. Ważne jest, aby skontrolować także poziom płynu w chłodnicy i zerknąć na zbiornik płynu hamulcowego - na każdym jest podziałka wskazująca, jaki powinien być stan.
Wycieraczki - nawet pełny zbiornik z płynem nie pomoże, jeśli wycieraczki (gumki) będą w złym stanie. Sprawdźmy kondycję ogumienia wycieraczek - czy przypadkiem nie ma na nich uszkodzeń, które mogą spowodować niedokładne zbieranie wody. Wtedy jeszcze przed wyjazdem konieczne będzie zamontowanie nowych.
Opony - ciśnienie w oponach powinniśmy sprawdzić z dwóch względów: bezpieczeństwa i oszczędności, bo zbyt niskie spowoduje większe spalanie paliwa i szybsze zużycie ogumienia.
Oświetlenie i sygnał dźwiękowy - sprawdźmy, czy działają wszystkie światła zewnętrzne i czy nasz klakson jest sprawny. Może się okazać, że konieczna będzie wymiana spalonych żarówek. Warto też mieć zapasowy komplet podstawowych żarówek.
Olej - koniecznie trzeba sprawdzić poziom oleju. Należy tę czynność wykonać przy zimnym silniku. Warto też zajrzeć pod samochód i sprawdzić, czy nie ma wycieków, czyli tłustych plam.
Na koniec upewnijmy się też, czy mamy: zapasowe koło w dobrym stanie, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę. Apteczka doraźnej pomocy pomijając taksówki czy autobusy nie jest obowiązkowa, a tylko zalecana posiadającym pojazd zarejestrowany w naszym państwie. Kierując się zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią każdy z Nas powinien ją jednak posiadać w swoim aucie.
Zastanowić się i rozważyć również można, zabranie ze sobą w związku z niedużymi kosztami, czy też wymiarami, poprawiającą z pewnością na drodze własne bezpieczeństwo a także innych uczestników drogi w sytuacjach awaryjnych, kamizelkę odblaskową.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.