GOPR uruchomił aplikację ratującą życie (ZOBACZ)
O jej istnieniu nie wiedzą nie tylko turyści ale nawet pracownicy informacji turystycznych w Karkonoszach:
Aplikacja "Ratunek", którą uruchomiły karkonoska i wałbrzyska grupa GOPR uruchomiły aplikację „Ratunek", na razie działa ona tylko na telefonach z systemem Android.
Po zainstalowaniu programu i trzykrotnym naciśnięciu przycisku na ekranie telefonu połączymy się z GOPR-em, a jednocześnie telefon wyśle dane o naszej pozycji i będzie ją przesyłał nieprzerwanie przez kolejne pół godziny mówi naczelnik karkonoskich ratowników Sławomir Czubak.
Aplikacja jest bezpłatna. Połączy nas z numerem GOPR 601 100 300. Ratowników na pomoc można będzie wezwać też w sposób tradycyjny dzwoniąc na numer 985, wtedy jednak system nie odnotuje naszej pozycji.
Aplikacja w Karkonoszach nie wszędzie jednak będzie działać. Wymaga bowiem zasięgu telefonii komórkowej.
APLIKACJA RATUNEK
WZYWANIE POMOCY
|
A o tym, że pomoc GOPR-u jest potrzebna, przekonał się w ubiegłym tygodniu jeden z biegaczy, którego ratownicy Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej w Książańskim Parku Krajobrazowym uratowali dzięki zastosowaniu defibrylatora. Oto relacja ze strony internetowej GOPR:
"Z uwagi na miejsce zdarzenia ratownicy zostali poproszeni o pomoc przez dyspozytora pogotowia ratunkowego w Wałbrzychu. Zgłoszenie dotyczyło 54-letniego mężczyzny, który podczas biegania zasłabł i jego stan się pogarszał. Po przybyciu na miejsce okazało się, że stan poszkodowanego był krytyczny – prowadzony był już masaż serca przez innego mężczyznę, który znalazł biegacza na leśnej ścieżce. Ratownicy przejęli poszkodowanego prowadząc jego dalszą resuscytację krążeniowo-oddechową. W działaniach został użyty trzykrotnie defibrylator, który doprowadził do przywrócenia akcji serca mężczyzny. Poszkodowany został przekazany zespołowi Pogotowia Ratunkowego, który przybył na miejsce zdarzenia w trakcie prowadzenia działań ratowniczych. Był to pierwszy przypadek w historii działania grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej, w której użycie defibrylatora pozwoliło na przywrócenie czynności życiowych osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia"
Specjalną aplikację dla turystów przygotowuje też Karkonoski Park Narodowy. Będzie to cyfrowa mapa polskich i czeskich Karkonoszy pozwalająca nawet w najgorszej mgle dzięki satelitom systemu GPS nie zgubić szlaku mówi Andrzej Raj, dyrektor Parku:
Aplikacja parku przeliczająca trasy przejścia i odległości będzie dostępna w przyszłym roku.
Problemem dla użytkowników obu udogodnień będzie brak zasięgu telefonii komórkowej w wielu miejscach w górach, albo tak jak w Górach Izerskich zasięg jedynie czeskich stacji. Większość rodaków z uwagi na koszty ma bowiem wyłączony roaming danych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.