Dolny Śląsk jest najbogatszy! Przynajmniej według rankingu (ZOBACZ, ILE ZARABIASZ)
Badanie opublikowane przez pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota" zostało opracowane przez profesora Pawła Swianiewicza, doradcy prezydenta RP do spraw samorządów.
Wskaźnik jest bardzo prosty: dochody samorządu podzielone na głowę mieszkańca. Pominięte zostały w tych wyliczeniach dotacje, ale dodane do faktycznie zebranych podatków te, które by zostały zebrane gdyby samorządy nie zastosowały ulg. Ma to pokazać ich faktyczną zamożność.
Województwo dolnośląskie z kwotą 264 złotych na osobę wyprzedza kolejne w rankingu lubuskie i podlaskie. W kategorii miast wojewódzkich też jest dobrze - Wrocław zajmuje drugie miejsce w Polsce ustępując jednak znacząco, bo prawie o 1000 złotych na mieszkańca Warszawie.
W pozostałych kategoriach już tak kolorowo nie jest. W pierwszej dziesiątce najbogatszych miast na prawach powiatu nie ma miast dolnośląskich. W miastach powiatowych pierwsze miejsce w Polsce zajmują Polkowice z dochodem w wysokości prawie 7 tysięcy złotych na mieszkańca, a 7. miejsce, z dochodem prawie o połowę mniejszym, Lubin. Wśród małych miast 6. miejsce zajmuje Karpacz, a 7. Bogatynia.
Na zdjęciu Kopalnia Węgla Brunatnego Turów (fot. Anna Uciechowska/Wikipedia)
"Wspólnota" pisze: Obecnie, już trzeci rok z rzędu, na pierwszym miejscu znajduje się woj. dolnośląskie, a mazowieckie lokuje się pośrodku stawki. Z kolei zestawienie zamykało najpierw (do 2007 roku) województwo łódzkie, potem śląskie, a teraz (już od 2010 roku) małopolskie.
Wśród gmin wiejskich 6. miejsce w kraju zajęła Jerzmanowa z dochodem na poziomie 6 tysięcy złotych na mieszkańca. Najbogatszym samorządem w kraju pozostaje nadal Kleszczów z województwa łódzkiego o dochodach rzędu 41 600 złotych na mieszkańca. To niemal 7 razy więcej niż osiągają dolnośląskie Kobierzyce (14. miejsce) czy Rudna (12. miejsce).
Bardzo stabilne jest zestawienie miast wojewódzkich. Najwięcej środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca ma „od zawsze” (od 2001 roku) Warszawa, a drugie miejsce – już piąty rok z rzędu – zajmuje Wrocław.
"Wspólnota" oceniła też internetowe serwisy samorządowe. Autorzy raportu brali pod uwagę użyteczność, dostępność, estetykę i przystępność językową, czyli czy jest tworzony w zrozumiały sposób. Badacze wcielili się w rolę przedsiębiorcy, rodzica, interesanta i mieszkańca miasta, za każdym razem szukając konkretnych, informacji, dotyczących między innymi oferty inwestycyjnej, terminów zapisów do przedszkola lub aktualnych wydarzeń kulturalnych. W rezultacie wyłonionych zostało 20 polskich urzędów, których serwisy są najbardziej przyjazne dla użytkowników. W tym gronie jest tylko jeden urząd z Dolnego Śląska - na wyróżnienie zasłużyła strona www.dzierzoniow.pl. Nie ma śladu po portalu stolicy Dolnego Śląska.
Na zdjęciu Karpacz nocą (fot. SkywalkerPL/Wikipedia), pod spodem banner główny strony internetowej Dzierżoniowa:
Województwa Miasta wojewódzkie Najbogatsze powiaty |
Najbogatsze miasta na prawach powiatu: Miasta powiatowe
Najbogatsze gminy wiejskie |
ZOBACZ WIĘCEJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.